“EXPO için köprü yapalım”

"EXPO için köprü yapalım"

Mimar ve kentbilimci Prof.Dr.Ahmet Vefik Alp, Expo 2015 için İtalya'nın Milano kentiyle yarışan İzmir'e, tüp geçit yerine üzerinde raylı sistem de bulunan körfez köprüsü yapılmasının daha verimli olacağını ileri sürdü. Alp, körfez köprüsü ile Balçova, Üçkuyular-Karşıyaka, Mavişehir arasındaki 5 kilometrelik projesinin ulaşımı yıllarca sorunsuz hale getireceğini söyleyerek, "Köprü körfeze gerdanlık olur" dedi.

İzmir'de ulaşım sorununun şimdilerden hissedilmeye başlandığına dikkat çeken Mimar ve kentbilimci Prof.Dr.Ahmet Vefik Alp, İzmir'in ve İzmir Expo'nun ulaşım altyapısının şimdiden çözülmesi gerektiğini söyledi. Alp, önlem alınmadığı takdirde İzmir'in İstanbul'un kaderini paylaşacağını, ulaşımın kilitleneceğini söyledi.

Oto-Ray Körfez Geçişi

Prof.Dr.Ahmet Vefik Alp, "Expo alanı olarak uzun yıllardır Izmir'i meşgul eden Balçova, İnciraltı Bağlararası mevkii öne çıkıyor. Bence bu bölge Expo için uygun. İzmir'in ve İzmir Expo'nun ulaşım altyapısını şimdiden çözemezseniz adaylık kağıt üstünde kalacaktır. Aynen İstanbul'un Olimpiyatları ulaşım sıkıntısı yüzünden bir türlü alamaması gibi. İzmir de ulaşım tıkanıklığı da şimdiden hissedilmeye başladı. Expo olsun olmasın Çeşme Yarımadası'ndaki gelişmelere paralel soluklu projeler gündeme getirilmediği takdirde İzmir de, İstanbul'un kaderini paylaşacak. Ulaşım kitlenecektir. Bu bağlamda geliştirdiğim Balçova, Üçkuyular-Karşıyaka, Mavişehir arası 5 km'lik Izmir 'Oto-Ray Körfez Geçişi' Projesi, İzmir ulaşımını uzun yıllar sorunsuz kılabilecek ve Expo 2015 İzmir'in ulaşım sorununu baştan çözecektir" diye konuştu.

İleri görüşlü olunması halinde, İzmir'in İstanbul gibi çökmesine engel olunabileceğini belirten Alp, "Oto-Ray Körfez Geçişi ile kentiçi ve transit ulaşım rahatlayacak. Raylı toplu ulaşım kenti saracak, proje İzmir'in Expo adaylığında önemli bir veri olacaktır. Ayrıca, Gerdanlık gece ve gündüz İzmir'e estetik katacaktır" dedi.

Tüpgeçit pahalı ve riskli

Körfez de, deniz altından giden Tüpgeçiş sisteminin birçok açıdan tercih edilmemesi gerektiğini belirten Alp, "Pahalı ve zor bir proje olan tüpgeçiş 5 km boyunca İzmir'in güzelliklerini temaşa etmek yerine insanları karanlıkta seyahate mecbur etmektedir. Havalandırma ciddi maliyet getirmekte, kaza ve yangın durumları felaketlere yol açabilmektedir. Zemin zayıf olduğundan, tüpgeçiş maliyet ve yapımda süre artışları bir yana, deprem koşullarında risk taşıyabilecektir" dedi.

Haber Ekspres / 31.10.2007