“EXPO için birlik olmamız gerekir”

İZMİR TİCARET BORSASI MECLİS TOPLANTISI YAPILDI

İTB Başkanı Tuğrul Yemişçi, "Fikir ayrılıklarını bir tarafa bırakıp, bu organizasyonu almak için çalışmalıyız" dedi

 

NİHAT DELİBAŞI(Yeni Asır – 26.12.2006)

İzmir Ticaret Borsası (İTB) Aralık ayı meclis toplantısı yapıldı. 2007 bütçesinin görüşüldüğü ve 3 milyon 265 bin YTL olarak kabul edildiği meclis toplantısında EXPO değerlendirildi.
EXPO'nun kentin gelişiminde büyük rol oynayacağını belirten İTB Başkanı Tuğrul Yemişçi, "Yönlendirme Kurulu ile ilgili Bakanlar Kurulu kararnamesi çıktı. Bundan sonra taşlar yerine oturur" dedi. EXPO ile ilgili bir kavga olmadığını, yaşananların fikir ayrılıkları olduğunu belirten Yemişçi, "Ancak karar noktasında fikir ayrılıklarının sona ermesi ve tek bir karar olması lazım" dedi.
Meclis konuşmasında BIE Genel Kurulu'nda sunulan EXPO tanıtım filminin yetersizliğine değinen Yemişçi, "Büyük ve küçük EXPO'lara aday 5 kentin filminin 5'i de İzmir'in tanıtım filminden daha başarılıydı. Bundan sonraki sunumlarda Hipokrat'ın Homeros'un bu topraklarda doğduğuna, İlyada Destanı'nın bu topraklarda gerçekleştiğine yer verilmeli" diye konuştu.

50 yılda bitmez
EXPO'nun gerçekleştirileceği yerle ilgili olarak dava konusu olmayacak bir yerin tercih edilmesi gerektiğini belirten Yemişçi şunları söyledi, "İzmir'e dışarıdan engel gelmez. İçerisi yeter. Yer seçiminin hedefi 12 den vuracak şekilde tamamlanması lazım. Dava açılır, 50 sene kaybolur. Bu işin ilk sahibinin belediye olması lazım, sivillerin daha fazla söz sahibi olması lazım. "

Kalkınma ajansı
Kanunla kurulan İzmir Kalkınma Ajansı'nın yönetim kurulu üyesi olduklarını, ancak gerçekleştirilen kurul toplantılarında konuşma haklarının olmadığından şikayet eden Yemişçi "Dün gerçekleşen Kalkınma Ajansı meclis toplantısında bölgesel kalkınma plan taslağı tartışıldı. bazı arkadaşylarımız bu değişimi kabul edmeyip, küçümsedi. şimdi ajans kuruldu, insanlar konuşmaya başladı. 80 yıldır böyle bir konuşma ortamı platform yoktu. Bir arkadaş 'böyle olursa bundan sonra ben yokum' dedi. Oysa meseleleri içerde kalıp çözmek gerekiyor" dedi.

Mektubu engelledim
İTB Meclis Üyesi Şadi Katırcıoğlu da, EXPO 2015 için yer seçiminin önemine değinerek, İnciraltı gibi ihtilaflı bir bölgenin seçiminin sıkıntı yaratabileceğini öne sürdü. Katırcıoğlu, İnciraltı Derneği'nin haklarını iç hukuk yollarını kullanarak arayacaklarını, kazanamazlarsa AİHM'e kadar başvuracaklarını belirterek, "Bu dernek üyeleri BİE'ye "burası sahiplidir" diye mektup yazmayı düşünüyor. 2 bin 700 dönümlük arazinin kamulaştırma bedeli de metrekaresi 1200 YTL olarak belirlendi. İzmir böyle bir uzlaşmazlık nedeniyle sorun yaşarsa çok büyük bir fırsatı kaçırır" dedi.
Konuşmaların ardından yapılan oylamamada 2007 İTB bütçesi 3 milyon 265 bin YTL olarak kabul edildi.