“Davayı açanlarla aynı görüşteyiz”

KOCAOĞLU, FUARDAKİ YERTALTI OTOPARK İNŞAATINININ DURDURULMASINI DEĞERLENDİRDİ

Büyükşehir Belediye Başkanı, "Yaptığımız otopark Kültürpark'ın korunmasına yönelik bir çalışma. Yargıya da savunmamızı bu şekilde verdik" dedi

SÜLEYMAN SAĞAT ( Yeni Asır 26.12.2006)

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu Kültürpark'taki yer altı otoparkının yapımını engellemek için dava açanlarla 'Kültürpark'ın kullanımı ve korunması' konusunda aynı görüşte olduklarını ancak yanlış anlaşıldıklarını söyledi. İzmir 1. İdare Mahkemesi'nin yeraltı otoparkının yürütmesinin durdurulması kararının kendilerine henüz ulaşmadığını söyleyen Başkan Kocaoğlu, "Yargı kararı gelir gelmez inşaatı durdururuz. Ancak şu anda inşaatın selameti açısından alınması gereken önlemler var. Durdurmadan önce almamız gereken acil önlemleri mahkemeye de bildireceğiz" diye konuştu.

Güdük kalmasın
Mahkeme kararını bürokratlarla değerlendirdiklerini ve 7 günlük yasal süresi içinde itiraz haklarını kullanacaklarını söyleyen Başkan Kocaoğlu, "Bu konuda bütün kurul prosedürleri, izinlerimiz, projemiz herşey onaylandı. Ayrıca ilk defa bir parkın altına otopark yapılmıyor. Konuyu enine boyuna tartıştık değerlendirdik. Çeşitli görüşler aldık" dedi.
Kültürpark'ta şu anda günlük 3-4 bin araçlık bir sirkülasyon olduğunu ifade eden Kocaoğlu, 591 araçlık otopark tamlandığında açık alandaki trafiği kaldıracaklarını söyledi.
Sadece Evlendirme Dairesi'ne gelen gelin damat araçlarının Kültürpark'a girebileceğini protokol araçlarının bile İZFAŞ'ın önüne park ettikten sonra akülü araçlarla ulaşımın sağlanacağını belirten Başkan Kocaoğlu, "Yaptığımız otopark Kültürpark'ın korunmasına yönelik bir çalışma. Biz böyle değerlendirdik. Yargıya da savunmamızı bu şekilde verdik. Dileğim isteğim bu kentin çok önemli bir projesinin güdük kalmamasıdır" dedi.

Otopark pahalı olacak
Yeraltı otoparkının kentin ihtiyacı olduğu için yapıldığını belirten Başkan Kocaoğlu, şöyle konuştu:
"İddia edilenin tam tersine bizim Alsancak'ta trafiği azaltma gibi bir eğilimimiz var. Bu projede bunun önemli bir adımıdır. Yeraltı otoparkından sadece İsmet İnönü Sanat Merekzi, Fuar alanı ve diğer tesisler için gelenler kullanabilecek. Bunu sağlamak için saatlik uygulama yapacağız. Ücreti katlanarak artacak. 4 saatten fazla kullanılması parasal açıdan neredeyse mümkün olmayacak. Bizim bu konudaki değerlendirmemiz yargıya müracat eden arkadaşlarla aynı yönde. Ancak aramızda konunun anlaşılamaması gibi bir problem var. Başka bir şey söz konusu değil" dedi. Kocaoğlu, yeraltı otoparkı için ağaç kesilmediğini söyledi.

"Demirtaş'la sürtüşmem yok"
Başkan Kocaoğlu, İzmir Ticaret Odası (İTO) Başkanı Ekrem Demirtaş'la aralarında küskünlük olduğu iddialarına da yanıt verdi "İTO Başkanı Ekrem Demirtaş ile aramda herhangi bir sürtüşmem yok" diyen Kocaoğlu, şöyle konuştu:
"Olmayan durumla ilgili yorum yapamam. Burada eğer muhatap bensem, bilebildiğim kadarıyla kimseyle, kurumla herhangi bir sürtüşmem, küslüğüm yok. Olamaz da zaten. Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevimi sürdürüyorum, hiçbir kişiyle, kurumla sürtüşmem olamaz. Olması görevimin doğasına aykırı. Birlikte olan çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu haberler nereden çıkıyor anlamış değilim. Anlamadığım, bir konuda da düşünce üretmem mümkün değil."