“Bu şartlarda bölgeye yatırım yapılamaz”

Gayrimenkul Yatırım Uzmanı ve Remax Orion Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Üge, mevcut plana göre arsa metrakare fiyatlarının çok yükseleceğini söyledi

ÖZGÜ ERÇETİNGÖZ GEDİK

Gayrimenkul Yatırım Uzmanı ve Remax Orion Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Üge, İnciraltı'nda 2009 yılından bu yana yürütülen imara yönelik çalışmalarla ilgili açıklama yaptı. Üge, bölgede arsa metrekare birim fiyatlarının şu anda 300-500 TL arasında değiştiğini, nazım imar planının şu andaki haliyle geçmesi durumunda, bölgedeki yerleşik halkın arsa metrekare birim fiyatında beklentisinin 1000-1500 TL'ye çıkacağını söyledi. Üge, "Bu fiyatlar üzerinden hiçbir turizm yatırımcısı, arazileri satın alıp üzerine otel yapmaz" dedi.

YÜKSEKLİK ARTMALI
Üge, "Akdeniz ve Ege gibi kıyı bölgelerinde devlete ait turizm arsaları yap-işlet-devret modeli ile ücretsiz veriliyor. Bölgenin yüzde 20'si ise tercihli konut alanlarına ayrıldı. Şu anki mevcut imar planına göre tercihli konut alanlarına minimum parsel şartı 10 bin metrekare, yüzde 30 yoğunlaşma ile 0.80 emsal ve 4 kat çıkma izni veriliyor. Bu da demek oluyor ki müteahhit firma 10 bin metrekarede 2 bin 400 metrekareyi inşaat alanı olarak kullanabilir. Şu haliyle hiçbir müteahhit firmanın bu tür bir yatırıma girmeyeceğini gayrimenkul yatırım uzmanı olarak beyan ediyorum. Bizim beklentimiz tercihli konut alanlarında yüksekliğin serbest bırakılması. 0.80 emsalin ise 3.5 emsale çıkartılması daha mantıklı. Böylece 10 bin metrekarelik parselde yoğunluk yüksekliğe verildiği için estetik özelliği daha fazla olan binalar yapılabilecek ve daha fazla yeşil alan kalacaktır. Bursa ve İstanbul gibi şehirlerimizde bu tip projeler uygulanmaktadır. İzmir'de de uygulanabileceğini düşünüyorum" diye konuştu.

SİT SORUNU
Üge, İnciraltı'ndaki arsa sahiplerinin yıllardır SİT alanı ilan edilmiş arazilerinin değerlenmesini beklediklerini, geçimlerini artık zemininden bor çıkan verimsiz topraklarda çicek ve mahsul yetiştirerek sürdürdüklerini söyledi. Şu anda çıkarılmaya çalışılan imarın tamamen bölge halkının aleyhine bir uygulama olduğunu da sözlerine ekleyen Üge, "İnciraltı, Avrupa'da bile eşi olmayan bir bölge. Gerek jeolejik yapısından kaynaklanan termal suyun avantajıyla, gerek denize olan yakınlığıyla elmas niteliğinde. Bölge, yanlış imar uygulamaları ile ziyan edilmemeli. Bir İzmirli olarak bu konuda mücadelemize devam edeceğiz" dedi.

"Turizm ve liman eksikliği var"
Gayrimenkul Yatırım Uzmanı ve Remax Orion Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Üge, bölgeye yapılması gereken öncelikli yatırımlarla ilgili, "Türkiye'nin en büyük amfitiyatrosu ve arkeolojik müzesini yapmak İzmir'e daha çok turist kazandıracaktır. Ayrıca görüşmeleri hala devam eden kuruvaziyer ve özel yat limanı da bölgeye büyük bir prestij sağlar. İzmir gibi bir büyük şehirin özel yat limanının olmaması ciddi bir kayıp. Paralı olan turistlerin liman olmadığı için İzmir'e uğramadan direkt olarak Çeşme ve Kuşadası'na yöneldiği bir gerçektir" dedi.

Kaynak: Yeni Asır – 03.09.2010 {nomultithumb}