“Bizi hor görmeyin”

 Ege Mahallesi’nde yaşayan Romanlar, seslerini duyurmak için birleşti ve derneklerini kurdu

<Haber: Halide Demir Fotoğraf: Ezgi Tekin>
Ege Mahallesi’nde oturan Romanlar birleşip sorunlarını yetkililere aktarmak ve seslerini duyurmak için dernek kurdu. Ege Mahallesi Romanları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin açılışında İzmirli milletvekilleri, siyasiler  ve Büyükşehir belediyesi yetkilileri onları yalnız bırakmadı. CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin, etnik yapısı ne olursa olsun herkesin Türkiye’de eşit olduğunu söyleyerek, “Her zaman sizin yanınızdayız. Kimse sizi suç potansiyeli olarak göremez. Derneğinizle sorunlarınızı daha rahat duyurabileceksiniz” dedi.
“Biz de doktor, avukat olmak istiyoruz”
Romen çocukların dans gösterisi ile başlayan açılış öncesi konuşan Anadolu Romen Dernekleri Federasyonu Başkanı Özcan Purcu, Romanların toplumdan dışlanmasından yakınarak, “En büyük amacımız devletimizle işbirliği içinde olmak. Romanlar toplum dışı kaldılar. Dernekleşerek devletimize milletimize faydalı olmak istiyoruz. Artık ayakkabı boyacısı, temizlikçi ve hep müzisyen olmak istemiyoruz. Biz de doktor, avukat, öğretmen olmak istiyoruz. Federasyonumuzun üyesi yüz binlerce kişi var. Ama belediye encümenlerinde bile temsil edilmiyoruz” diye konuştu.
“Devlet sizinle ilgilenmedi itirafı”
Roman vatandaşların yaşantı ve kültürüne uzak olmadığını belirten Ersin ise , şöyle konuştu:  “Eğitimsizliğinizin, işsizliğinizin nedeni siz değilsiniz. Devlet sizlerin sorunlarıyla ilgilenmemekle en büyük suçu işliyor. Hepiniz bu toplumun bir parçasısınız. Romanlar bu kentte yaşıyorlar, bu kentin sıkıntılarını çekiyorlar ama yönetimde söz sahibi değiller. Dernekleşme çabalarınızı sonuna kadar destekliyoruz.” 
“Her başarılı Romana burs vereceğiz”
İzmir Ticaret Odası Meclis Başkanı Necip Kalkan da, ders durumu iyi olan, karnesinde kırık notu bulunmayan başarılı her Roman kökenli öğrenciye burs verecekleri vaadinde bulunarak, “Gelişimizin siyasi bir amacı yok. Oda olarak Romen vatandaşlarımıza burs sağlıyoruz. Bu yıl da zayıfı olmayan çocuklarımıza burs vaadini veriyoruz. Bu bölgenin insanlarının iyi bir eğitim alması için size destek vereceğimize söz veriyoruz” dedi.
Açılış şenlikli oldu!
Ege Mahallesi Romanları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği davul-zurna ve roman oyunlarıyla açıldı. Açılışa CHP İzmir Milletvekilleri Ahmet Ersin ve Yılmaz Kaya’nın yanı sıra İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal ve Kültürel İşler Daire Başkanı Sema Nalbantoğlu, İzmir Ticaret Odası Meclis Başkanı Necip Kalkan, Anadolu Romen Dernekleri Federasyonu Başkanı Özcan Purcu ile bazı siyasi parti temsilcileri ve çeşitli roman derneklerinin üyeleri katıldı.
Yenigün – 18.03.2007

{nomultithumb}