“BAKANLIK VE VALİLİK SUÇ İŞLİYOR”

"BAKANLIK VE VALİLİK SUÇ İŞLİYOR"

İZMİR (Demokrat Radyo)- Ege Çevre ve Kültür Platformu, Kışladağı Altın Madeni’nin mahkeme kararına rağmen açılmasına tepki gösterdi. Madenin açılması yönünde karar alan Çevre Bakanlığı ile Uşak Valiliği’ni yasalara aykırı davranmakla suçlayan çevreciler, iki kurum hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını duyurdu.

Ege Çevre ve Kültür Platformu üyeleri, bugün Konak Sümerbank önünde açıklama yaptı. Platform içerisinde yer alan İnay Vicdan Hareketi Sözcüsü Muammer Sakaryalı, TÜPRAG Şirketi tarafından işletilen Kışladağı altın madeni ocağının 6 Mart günü üretime başladığını belirtti. Madenin, Danıştay 6. Dairesi tarafından 17 Ağustos günü kapatıldığını hatırlatan Sakaryalı, “Şirket ve bakanlık yetkilileri madenin yeniden açılması için fırsat kollamışlardır. Maden kapalıyken, liç alanının genişletilmesi, 8 Kasım 2007 tarihinde şirket patronunun bakan Kürşat Tüzmen’e yazdığı mektup, şirketin internet sitesinde ‘Türkiye’de hükümet yetkilileriyle görüşmelerimiz devam ediyor, en kısa zamanda madeni açacağız’ biçiminde açıklamalar fırsat kolladıklarının bazı örnekleridir” dedi.
Çevre ve Orman Bakanlığı ile Uşak Valiliği’nin yasalara aykırı bir şekilde davrandığını söyleyen İnay Vicdan Hareketi Sözcüsü Muammer Sakaryalı, iki kurum hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını bildirdi. Sakaryalı, “Çare biziz, çare yaşama sahip çıkmaktır, çare suya, havaya, toprağa ve tohuma sahip çıkmaktır diyenlerle yan yana olacağız. Oyunlarını bozacağız. Eldorado Gold- TÜPRAG’ın çıkarına, kamu yararına aykırı hukuksuzluklara karşı yaşamı savunmayı sürdüreceğiz” diye konuştu.

Demokrat Radyo / 10.03.2008