“Başkan Durak EXPO için çok geç kaldı”

AKP Karşıyaka İlçe Başkanı Mikail Bilici, Karşıyaka Belediye Başkanı Cevap Durak'ın meclis toplantısındaki EXPO adaylığı ile ilgili açıklamaları çok geç olduğunu söyledi. Bilici, "Başkan, uyan da balığa gidelim. Atı alan Üsküdar'ı geçti. Nazım planlarda yerler ayrıldı. Bir belediye başkanı ilçesine ancak bu kadar sahip çıkamaz" dedi.

EXPO'dan Karşıyaka'nın da istifade etmesi için, AKP İzmir milletvekilleri nezdinde girişim başlattıklarında belediye başkanından hiçbir destek göremediklerini söyleyen Bilici, Başkan Durak'ın gündem meşgul etmek için aklına geldiği gibi konuştuğunu söyledi.
Urla ve Buca belediye başkanlarının EXPO için aylardır mücadele verdiğini, her platformda taleplerini dile getirdiklerini hatırlatan Bilici, "Nazım İmar Planları'nda bile EXPO'nun Urla'da yapılacağı belli olmuş, yerleri ayrılmış. Karşıyaka Belediye Başkanı, aylar sonra çıkıp Koyundere'yi teklif ediyor. Hem de üniversite için ayrılmış olanı. Başkan, biraz aktif olabilseydi EXPO konusunda mesafe alabilirdik" diye konuştu.
İlçenin sorunları ve geleceği söz konusu olduğunda tüm partilerin ilçe başkanlarının ve belediye başkanının siyasi kimliklerini bir kenara bırakması gerektiğini dile getiren Bilici, şöyle konuştu:
"Belediye başkanımız yeni uyanmış. Günaydın diyorum. Hiç olmazsa bu aşamadan sonra el ele verip, biz iktidar milletvekili bazında, belediye başkanımız da büyükşehir belediyesi bazında aktif bir çalışma sergileyelim."

Kocaoğlu: Taleplerin gelmesi çok doğal
EXPO için Koyundere'yi öneren Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak'ın açıklamalarına İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'ndan yanıt geldi. Başkan Kocaoğlu EXPO adaylığı sürecinde böyle büyük bir organizasyona her ilçenin ev sahipliği yapmak istemesinin çok doğal olduğuna dikkat çekerek "Karşıyaka'nın talebini de bu çerçevede saygı ile karşılıyorum. Yer seçiminde nihai karar verilinceye kadar farklı yerlerden bu tür talepler gelecektir. Bu çok doğal" diye konuştu.

Yeni Asır – 02.07.2007