“Allianoi’de taşınabilir eserler koruma altında”

Yortanlı Barajı suları altında kalacak antik kentten çıkarılan 10 bin eser arasından "Su Perisi" heykeli Bergama Müzesi'nde sergilenirken, Teşhir dışında kalan eserler mühürlü depolarda muhafaza ediliyor

ERDAL ÇARBOĞA (ALİAĞA)

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu ile ünlü şarkıcı Tarkan arasında tartışma konusu haline gelen Bergama'daki Yortanlı Barajı suları altında kalacak Allianoi Antik Kenti'ndeki taşınabilir eserlerin tamamı koruma altına alındı. 10 bini bulan tarihi eser arasından en görkemlisi kabul edilen "Su Perisi" heykeli Bergama Müzesi'nin en gözde eserleri arasına girdi. Barajın suları altında kalacak mermer sütunların ise kumla kaplanarak kullanılacağını açıklayan Bakan Eroğlu, tarihin, doğanın ve tarım topraklarının aynı ölçüde korunmasına özen gösterildiğini söyledi.

KORUMAYA ALDIK

Şarkıcı Tarkan'ın, Allianoi'nin sular altında kalmasına üzüldüğünü açıklaması üzerine Bakan Eroğlu'nun, "Tarkan, bilmediği konularda konuşuyor. Bize sorarsa gerçeği anlatırız. Allianoi diye bir yer yok" sözleri kamuoyu gündemine oturmuştu. Bakan Eroğlu, DSİ Genel Müdürlüğü döneminden o kazıların yapılması için kazı başkanına ayni ve nakdi yardım da bulunduklarını belirterek, "Barajın maliyetinin yüzde 8'i kadar desteğimiz oldu. Korunması gereken taşınabilir eserleri Bergama Müzesi'nde koruma altına aldırdık" dedi.

İŞTE O ESERLER
Allianoi'de çıkarılıp sergilenmeye değer bulunan bin 326 eser tespit edilirken, parçalar halindeki 7 bin 195 eser üzerinde de etütlerin devam ettiği öğrenildi. Teşhir dışında kalan eserlerin Bergama Müzesi'ndeki mühürlü depolarda muhafaza edildiği ve çalışmalar tamamlanıncaya kadar korunduğu belirtildi. Müze yetkilileri şu bilgileri verdi:
"1995-2006 yılları arasında yapılan kazı çalışmaları sırasında Allianoi'de bugüne kadar 10 bine yakın tarihi eser çıktı. Allianoi'yi kille daha sonra kumla kaplama kararı çıktıktan sonra kazı alanının deposunda bulunan tüm tarihi buluntular Bergama Müzesi'ne taşındı ve bu eserlerden şu an sadece Su Perisi "Nymphe" heykeli sergileniyor. Allianoi kazıları sırasında çıkarılan diğer etütlük eserlerin bazıları da Bergama Müzesi'nde açılacak olan yeni reyonda sergilenmeye başlayacak. Yeni teşhir çalışmasında da bu kazılarda çıkmış taşınabilir ve korunması gerekli eserlerin diğer küçük eserlerin bir kısmını da bir vitrinde sergileyeceğiz. Bunlar teşhir edilme özelliği olan eserler altın, bronz sikkeler, mermerler cam, seramik eserler. Salonumuzun bitmesiyle sergilenmeye başlayacak. Yortanlı kazısından çıkan eserlerin sergilenmeye değer bulunan eserler sergilenecek. Büyük ağır mimarı parçalar Çaltıkoru barajı şantiyesinde geçici olarak duruyor."

Bakan Günay, Megastar Tarkan'a destek verdi
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, İstanbul'da bir gazetecinin, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu'nun, "Alliaoni diye bir yer yok. Söz konusu bölgeyi bazı bilim adamı diye geçinenler, meşhur olmak için uydurmuş" dediğini ve bu konudaki düşüncesini sorması üzerine "Sayın Bakan, amacını aşan bir şekilde düşüncelerini beyan etmiş" dedi. Bakan Eroğlu'nun, Allianoi ile ilgili açıklamaları nedeniyle şarkıcı Tarkan'a yönelik "Burnunu sokmasın" şeklindeki eleştirilerinin sorulması üzerine Günay, "Sayın Bakan düşüncelerini amacını aşan biçimde ifade etti. Hepimizin ortak amacı Türkiye'nin doğal zenginliklerini korumaya çalışmak. Sanatçı arkadaşlarımızın bu konulara duyarlılık göstermesi bizi tedirgin etmez, tam tersine sevindirir. Bu duyarlılıkların artarak devam etmesini istiyorum. Eğer bazı sözler kırılganlık oluşturmuşsa düzeltmeliyiz. Tarkan'ı sorumluluğundan dolayı kutluyorum" dedi. Yortanlı Barajı'nın durumunun biraz özel ve karmaşık olduğunu anlatan Günay, kazılarda oranın eski bir Roma hamamı ve su merkezi olduğunun ortaya çıktığını belirterek, "Bizim bütün arayışımız, halkın ihtiyacı olan barajı, çevredeki halkın istediği hale getirebilmek, bir yandan da tarihsel kalıntıları geleceğe taşıyabilmek" dedi.

Kaynak: Yeni Asır – 04.09.2010 {nomultithumb}