“Açılacak dava İzmir’in adaylığını engellemez”

"Açılacak dava İzmir'in adaylığını engellemez"

Başkan Kocaoğlu, İnciraltı'nın mutlaka planlanması gerektiğini söyledi

ERTAN GÜRCANER

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu İnciraltı'ndaki mülk sahiplerinin açmayı planladığı davanın, EXPO adaylığında İzmir'in gözden çıkarılmasına neden olmayacağını söyledi. Kars Halil Atilla İlköğretim Okulu'nda eğitim öğretim yılı öncesi yaptığı bakım onarım çalışmaları nedeniyle düzenlenen tören sonrası basın mensuplarının İnciraltı ile ilgili sorularını yanıtlayan Başkan Kocaoğlu, EXPO yapılsa da yapılmasa da İnciraltı'nın mutlaka planlanması gerektiğini söyledi.
Bölgedeki mülk sahiplerinin açmayı planladığı davanın boyutunu, mesnetini, yargıdan konuyla ilgili ne sonuç çıkacağını bilmediğini belirten Kocaoğlu, "Benim inancım odur ki hem yerel yönetim, hem merkezi hükümet olarak önümüze çıkan her türlü engeli hep birlikte aşmak zorundayız. Dava açılan konu planlanarak halledildiği zaman dava da kendiliğinden düşecektir. El ele verildiği müddetçe EXPO konusunda aşılamayacak sorun yoktur" diye konuştu.
İzmir'in EXPO adaylığının söz konusu olmadığı dönemde göreve ilk geldiğinde İnciraltı'nın planlanması için çalışma başlattığını hatırlatan Başkan Kocaoğlu, şunları söyledi:
"Eğer 3 yıl önce planlama yapılabilseydi bugün alanda EXPO'ya destek olacak özel mülkiyete kalacak inşaatlar bitme aşamasına gelirdi. Zaman kaybedildi. İnciraltı'nı planlamak demek İnciraltı'nı kurtarmak demektir. Bu aynı zamanda kenti kurtarmak anlamına da gelir. Planlama sadece birilerine prim verelim anlamında yapılmıyor. İnciraltı'ndaki gayrimenkul sahipleri şimdiye kadar orayı 40 defa elden çıkartırlardı ve orası da çok berbat bir yer olurdu. Ama orada yaşayan mülk sahipleri gerçekten tüm zorluklara rağmen direndiler. İnciraltı'nın kurtuluşu sağlıklı bir planlamadan geçiyor."
İnciraltı'ndaki tarım arazisi statüsünün kamu yararı kapsamında çözülebileceğini belirten Başkan Kocaoğlu şunları söyledi:
"İmar yasasında yüzde 40 düzenleme ortaklık payı en yakın parselden alınır diyor. İnciraltı'na özgü yasal düzenleme ile bu da aşılabiliyor. Bölgedeki 470 hektarın yüzde 40'lık bölümü 180 hektar yapıyor. Düzenleme ortaklık payı hamuru yaptığımızda bu alan bize yetiyor" dedi.
İnciraltı'nda gayrimenkul sahiplerinin, ilçe belediyesinin, odaların, sivil toplum kuruluşlarının, kentin tüm dinamik unsurlarının ve üniversitelerin belirleyeceği bir konsensus sağlanması gerektiğini ifade eden Başkan Kocaoğlu şöyle konuştu:
"Biz zaten bu çalışmayı Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi'nde yaptığımız toplantılarla başlatmıştık. Orada yaklaşık olarak da olsa mutabakata da varılmıştı. Kimse burasının planlanmasına karşı çıkmaz hale gelmişti. Mülk sahipleri de illa burası konut olsun söyleminden vazgeçmişlerdi. Çok iyi bir noktaya da gidiliyordu. Sonra Balçova Termal'de bir toplantı yapıldı. O toplantıya genel seçim arifesine denk geldiği için polemik konusu yapılabileceği için ben ve Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya katılmadık. Ama oraya giden milletvekili adaylarımızdan bir kısmı bu konuyu çeşitli mecralara çektiler. Bir kısmı da 'oy verirseniz burayı planlarız', 'Biz enayimiz'e benzer söylem içine girdiler. O da beni çok üzdü. Biz tüm kentin, kentlinin İnciraltı'nın planlamasına katkı koyması, EXPO yerinin biran evvel ayrılmasını, planlamanın hayata geçmesini istiyoruz. Türkiye'de 3 milyon 100 bin civarında yoğun nüfusun yaşadığı bir kentte başka ne bir İnciraltı ne de bir liman arkası var. Elimizde iki servet var. Bu iki serveti doğru kullandığımızda, şehrin merkezini kalkındırdık, kalkındırdık. Kemeraltı ve Agora'daki çalışmalar bittiğinde, Yeni kent merkezindeki inşaatlar başladığında, İzmir kent merkezini kimse tutamaz."

Çok önemsiyorum
İzmir'in EXPO 2015 adaylığını bu kentin Büyükşehir Belediye Başkanı olarak en çok önemseyenlerden birisi olduğunun altını çizen Başkan Kocaoğlu, "Universiade 2005'i İzmir'e kazandıran rahmetli Piriştina'dır. Oyunlara son 16 ay kala çok yoğun iş programını aşarak bu organizasyondan yüz akıyla çıkıp yapan belediye başkanı da benim. Universiade'nin kente neler getirdiğini, kazandırdığını bilen biri olarak EXPO'nun kente çok daha büyük kazanımlar sağlayacağına inanıyorum. Onun içinde yoğun çaba gösteriyorum. 3.5 yıldır her platformda uzlaşı diyoruz. Bizimde 3.5 yıldır sergilediğimiz uzlaşıdır. Bu uzlaşıya herkes uyduğu müddetçe İzmir'de hiçbir problem olmayacaktır" dedi.

Gökdelen olmamalı
Yapılacak imar çalışması sonucu İnciraltı'nda, Mavişehir de olduğu gibi ya da Yeni Kent Merkezi'nde planlandığı gibi gökdelenlerin olmaması gerektiğini her platformda ifade ettiklerini belirten Kocaoğlu, "İnciraltı'nda, düşük yoğunlukta ama nitelikli turizm, sağlık, günübirlik tesisleri ve sınırlı alışveriş merkezleri gibi sağlıklı bir planlama ile doğa ile iç içe Türkiye'nin belki de en önemli kent merkezini yaratma şansımız bulunuyor. Bu çalışmaya EXPO'da destek verecektir. Bu planlama EXPO'nun destek alanlarını da artıracaktır" diye konuştu.

19.09.2007 / Yeni Asır