“Akdeniz’de Bir Liman Kenti Mersin” adlı Gezici Kent Tarihi Sergisi

Yapıları, yaşam biçimi, iskeleleri, meydanları, camileri ve kiliseleri ile Mersin’in, Akdeniz’de yer alan İzmir gibi pek çok liman kentiyle ortaklaşan kimlik bileşenlerini ortaya koyan  "Akdeniz’de Bir Liman Kenti Mersin" adlı gezici kent tarihi sergisi 14 Ekim 2010 tarihinde İzmir Ticaret Odası Sergi Salonu’nda açılıyor.

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası’nın desteği ile Mersin Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Tolga Ünlü ve Mersin Üniversitesi Akdeniz Kent Araştırmaları Merkezi’nden Tülin Selvi Ünlü’nün küratörlüğünde hazırlanmıştır.

İzleyenleri şehrin sokakları ve meydanlarında bir gezintiye çıkan sergide, Mersin kartpostalları, eski şehir haritaları, kent silüetleri ve güncel fotoğraflarla başlayan yolculuk, “kentin giriş kapısı” olan istasyon ile başlıyor.

Gezinti, kentteki ticaretin ana ekseni olan, pek çok Akdeniz liman kentinde bulunan “liman caddesi” özelliği taşıyan Uray Caddesi ile devam ediyor. İstasyon ile kentin ana iskelesi arasında bağlantı sağlayan ve bir dönem İstasyon Caddesi olarak da adlandırılmış olan bu cadde kentin yirminci yüzyıl başına kadar en önemli açık alanına; Gümrük Meydanı’na açılıyor.

Serginin gezi rotası, ithalat, ihracatın canlandırdığı kentin en işlek alanı olan Gümrük Meydanı’ndan, Kışla Caddesi’ne doğru dönüyor. Yirminci yüzyıl başında, Akdeniz kıyısındaki bahçeli, iki katlı evleri ile kentin gelişen gözde yerleşim alanına; Çamlıbel’e uğrayıp, bu dönemde kentin sınırını çizen Müftü Deresi’ne ulaşıyor. Kentin sokaklarında, kartpostallar, fotoğraflar, haritalarla süren gezi, Akdeniz açıklarındaki gemilere yol gösteren tarihi Deniz Feneri ile son buluyor.

Sergi, ziyaretçilerini, modern dönemde, bir yerleşim olarak serüveni 1800’lü yıllarda başlayan ve İzmir ile önemli benzerlikler taşıyan bir Akdeniz liman kentinin yakın geçmişinde bir yolculuğa çıkararak, şehrin kısa ama hızlı gelişimini anlatarak, ait olduğu bütün içinde bugünün Mersin’ini sorgulamaya davet ediyor.

Sergide yer alan posterlerin bulunduğu bir kitapçık ile broşürün de hazırlandığı sergi 14-18 Ekim 2010 tarihleri arasında, İzmir Ticaret Odası Sergi Salonu’nda İzmirlilerle buluşacak.  

Tarih: 14-18 Ekim 2010

Yer   : İzmir Ticaret Odası Sergi Salonu

          Atatürk Caddesi No:126 Pasaport-İzmir