Projeler tek tek canlanıyor

İzmir Vali Yardımcısı Halis Peker başkanlığındaki toplantıda, 2007 yılının ilk yarısının değerlendirmesi yapıldı. Peker tarafından yapılan açıklamada, 2007 yatırım programında yer alan 793 projeden 152'sinin tamamlandığını, 429'unun devam ettiğini, 131'inin ihale edildiğini, 81'ine ise hiç başlanılmadığını söyledi.

İZMİR İl Koordinasyon Kurulu 2007 yılı 3. Olağan Toplantısı, kaymakamlar, belediye başkanları, yatırımcı kuruluşların il müdürleri ve İl Genel Meclisi üyelerinin katılımıyla yapıldı.
Vilayet Toplantı Salonundaki toplantıya başkanlık yapan Vali Yardımcısı Halis Peker, yaptığı konuşmada, 2007 yatırım programında yer alan 793 projeden 152'sinin tamamlandığını, 429'unun devam ettiğini, 131'inin ihale edildiğini, 81'ine ise hiç başlanılmadığını söyledi. Bu yatırımlar için 2007 yılı ödeneğinin 823 milyon 995 bin YTL olduğunu belirten Peker, bunun 341 milyon 20 bin YTL'sinin harcandığını kaydetti.
Peker'den sonra yatırımcı kurumların İl ve Bölge Müdürleri görev alanları ile yatırımlar konusunda bilgi verdiler.
Karayolları 2. Bölge Müdürü Erol Altun, yaptığı konuşmada, 41 kilometrelik Bornova – Karşıyaka arasındaki Çevre Yolu bağlantısının bitirildiğini, bu yolun devamında yapılacak olan Çiğli bağlantısının da yıl sonuna kadar devam edeceğini söyledi. Altun, Torbalı-Bayındır kavşağı ile ilgili gazetelerde çıkan haberlere ilişkin olarak yaptığı açıklamada, söz konusu kavşağın projesinde kendileri tarafından kapatılan yolu içermediğini, dolayısıyla projeye ve hukuka uygun olarak hareket ettiklerini savundu.

Yaşanan su sıkıntıları

Devlet Su İşleri (DSİ) 2. Bölge Müdür Yardımcısı Özer Horzun da yaptığı konuşmada, Beydağ Barajında bu yıl sonunda su tutulmaya başlanacağını, 2008 yılında da bu barajın tam kapasite ile çalışacağını belirtti. Horzun, ayrıca Gördes Barajının yüzde 70'inin tamamlandığını, barajın 2008 yılı içinde tamamlanacağını kaydetti.
Türkiye'de yaşanan su sıkıntısı ile ilgili bir soruyu cevaplayan Horzun, İzmir'in su açısından şanslı olduğunu, DSİ'nin 1970 yılından beri yaptığı yatırımların bunda etkili olduğunu söyledi.

Okul kayıtları

İl Milli Eğitim Müdürü Kamil Aydoğan da yaptığı konuşmada, 64 proje üzerinde çalıştıklarını belirtti. Aydoğan, okullara kayıtların Türkiye İstatistik Kurumunun oluşturduğu veriler paralelinde olacağını, ailelerin çocuklarını oturduğu bölgenin dışındaki bir okula kayıt ettiremeyeceklerini kaydetti.

HaberEkspres – 15.08.2007{nomultithumb}