Princess Otel satılıyor

VALİ KIRAÇ, KONUYU, BUGÜNKÜ YÖNETİM KURULU TOPLANTISINDA GÜNDEME GETİRECEK

650 yatak kapasiteli 5 yıldızlı tesis için 50 milyon YTL bedelin öngörüldüğü bildirildi

İLKER ÇOBAN (HABER MERKEZİ)

İzmir Valisi Cahit Kıraç, mülkiyeti İl Özel İdaresi'ne bağlı Balçova Termal Turizm Ticaret A.Ş'ye ait olan 5 yıldızlı ve 650 yataklı Princess Otel'i satma kararı aldı. Yeşillikler içindeki dev otelin mülkiyetinin 50 milyon YTL'ye satılması planlanıyor.
Vali Kıraç, işadamı Sudi Özkan tarafından 'Princess Otel' adıyla işletilen otelin satışını, bugün 16.00'da yapılacak Balçova Termal Turizm Ticaret A.Ş'nin Yönetim Kurulu toplantısında gündeme getirecek.

Hukuki engel yok
Balçova Termal Turizm ve Ticaret A.Ş, geçtiğimiz günlerde Balçova Termal Tesisleri ile birlikte işletmek istediği Princess Otel'in durumunu inceletti. Birleşme ve yenilenmesi için yaklaşık 15 milyon dolar gerektiğini belirleyen şirket, işletme fikrinden vazgeçti. Bunun üzerine aynı zamanda şirketin Yönetim Kurulu Başkanı olan Vali Cahit Kıraç, Princess Otel'in satılmasının daha doğru olacağı kanısına vardı. Vali Kıraç, Princess Otel'in işletmecisi Sudi Özkan ile süren davaların, satış kararı için hukuki bir engel oluşturmadığını söyledi.

Destek geldi
Vali Kıraç'ın satış kararını, Balçova Termal Turizm ve Ticaret A.Ş. Başkan Yardımcısı ve İl Genel Meclisi Başkanı İsmail Yılmaz da destekliyor. Kamunun otel işletmeciliği yapmaması gerektiğini belirten Yılmaz, satış kararının en doğrusu olduğunu belirterek şunları söyledi:
"Princess Otel'in tahliye davasının 2 ay içinde sonuçlanmasını bekliyoruz. Otelle ilgili önümüzde 3 seçenek vardı. Birincisi, otelin Balçova Termal Tesisleri'nce işletilmesiydi. Bunun için 15 milyon dolar gerektiğini öğrenince vazgeçtik. İkinci seçenek ise, oteli ihaleyle yeniden kiraya vermekti. Ancak bunun için de 15 milyon dolarlık yenileme gerektiği için kiralamayı uygun bulmadık. Üçüncü seçenek, oteli satmaktı. Ben, kamunun otel işletmesini doğru bulmuyorum. Özel sektör bu işi daha iyi yapıyor. Bu nedenle satmak ve yaklaşık 50 milyon YTL'lik kaynak yaratmak çok daha akıllıca."
Princess Otel'in 330 odası ve 650 yatağı bulunuyor. 44 dönüm arazi üzerine kurulu 5 yıldızlı otelde, açık ve kapalı 2 havuz, 1000 kişilik bir konferans salonu, ayrıca 12 adet çok amaçlı toplantı ve konferans salonları yer alıyor. Princess Otel, restoranları ve düğünlere ev sahipliği yapan geniş bahçeleri ile İzmir'in gözde mekanları arasında.

İnşaatı 14 yıl sürmüştü
Otelin İl Özel İdaresi tarafından 1980'li yıllarda başlayan inşaatı, 1994 yılında tamamlandı. Otelin aynı yıl yapılan işletme ihalesini ise, kamuoyunda kumarhaneler kralı olarak da bilinen Sudi Özkan kazandı. Özkan, camekanlı asansörleriyle yurt çapında ün yapan lüks otel içinde bir de kumarhane açtı. Ancak 4 yıl hizmet veren kumarhane, Bakanlar Kurulu'nun 1998 yılında aldığı 'Kumarhanelerin kapanması' yönündeki kararla kapatıldı.

 

Özkan'la ilgili davalar sürüyor
Kumarhane kapatılınca, Sudi Özkan, yıllık 2 milyon 250 bin dolarlık kirayı ödemekte zorlandı. İl Özel İdare, Özkan'la mahkemelik oldu. Kira davaları halen devam ediyor. Balçova Termal Turizm ve Ticaret A.Ş., 2005 yılında oteli kür merkezi haline getirmek amacıyla, Sudi Özkan'dan tesisi boşaltmasını istedi. Özkan'a 6 ay süre tanındı. Bu süre içerisinde otel tahliye edilmeyince, şirket, 2005 ve 2006 yıllarında 1. ve 3. Sulh Hukuk mahkemelerine iki ayrı dava daha açtı.

Yeni Asır – 27.06.2007