Çöplük kalkmadan İzmir temiz olmaz!

Çöplük kalkmadan İzmir temiz olmaz!

Harmandalı Yerel Sorunları Çözme Komitesi, çöp sorunu ile ilgili bir söyleşi gerçekleştirdi.

Harmandalı Yerel Sorunları Çözme Komitesi, çöp sorunu ile ilgili bir söyleşi gerçekleştirdi. Harmandalı’nda bir çay bahçesinde gerçekleştirilen söyleşiye, emekli Hakim Nuran Kiper, Avukat Fatih Ulusoydan, Avukat Nurettin Özlütaş ve Dr. Zeki Gül konuşmacı olarak katıldı.

İlk sözü alan Nuran Kiper, Harmandalı halkının imza toplayıp tüm partilerin genel başkanlarına göndermelerinin etkili olacağını söyledi. Avukat Fatih Ulusoydan, Harmandalı halkının çevre sağlığı yanında önemli miktarda maddi kayıplarının bulunduğunu belirterek, bunun için Büyükşehir Belediyesi karşısında haklarını arayabileceklerini söyledi.

Avukat Nurettin Özlütaş, Büyükşehir Belediyesinin 90 bin hektarlık çöplüğün kalan 25 hektarlık bölümüne bundan sonra da çöp dökmeye devam edeceğini ve en az 3 yıl daha dökme planları bulunduğunu belirterek, İzmir’de başka bir çöp alanının belirlenmediğini hatırlattı. Özlütaş sorunun, kâr-zarar hesabı yapan bir anlayışla değil, halkın sağlığını düşünen bir belediyecilik anlayışı ile çözüleceğini belirtti.

Son sözü alan Dr. Zeki Gül, sağlığın genellikle kaybedildikten sonra hatırlandığını ifade ederek, asıl önemli olanın hastalığa kapılmamak olduğunu vurguladı. Hastanelerdeki tıbbi atıkların çöp alanlarına döküldüğünü hatırlatan Gül, hangi şekilde olursa olsun çöp depolama alanlarının mikrop yuvası olduğunu belirtti.
“Harmandalı çöplüğünün kaldırılması için hepimize görevler düşüyor” diyen Gül, İzmir’in EXPO fuarına aday olduğunu Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlediği sağlıklı kentler listesine girmeye çalıştığını belirterek, Harmandalı çöplüğünün kaldırılması için bu iki konunun iyi değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Konuşmacılardan sonra söz alan Komite üyeleri Dursun Kazar ve Hasan Ali Baytaş, komitenin bugüne kadar yaptığı çalışmaları anlatarak gelişmeler hakkında bilgiler verdiler. Söyleşinin ardından, gerekli hukuki girişimlerin başlatılmasına ve yapılacak ilk toplantıda çöplüğün kaldırılması için yeni planlamalar yapılmasına karar verildi. (İzmir/EVRENSEL)

Evrensel / 26.02.2008