Çöpler Torbalı’ya gidecek

Büyükşehir, söz konusu projeyle ilgili 10 Mayıs'ta gerçekleştireceği ihalenin şartnamesinde "depolama" yeri olarak Torbalı'yı gösterdi

ERTAN GÜRCANER (HABER MERKEZİ)

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun, "Herkes karşı çıkacaktır ama bu tesis sonunda yapılacaktır" dediği katı atık bertaraf tesisi ile ilgili projesinin hazırlanması için ihaleye çıkıldı. Tesisin Buca ile Bornova sınırındaki Kaynaklar'a mı yoksa Torbalı'ya mı yapılacağı tartışma konusu olurken, Büyükşehir Belediyesi, 10 Mayıs'ta yapacağı Katı Atık Bertaraf Tesisi Proje İhalesi'nde "depolama" için Torbalı'yı adres gösterdi. İhalede proje ismi olarak, "Torbalı Katı Atık Bertaraf Tesisi Proje ve ÇED raporu yaptırılması" ifadesi kullanıldı. Böylece İzmir'in çöpünün yeni adresi olarak Torbalı ismi netlik kazanırken, ilçeye kurulacak tesisin destekleyici ünitesinin Kaynaklar'da yapılabileceği belirtildi.

YÖNTEM SEÇİLECEK
İhaleyi kazanan firmanın 150 günlük süre sonunda tesisin uygulama projelerini Büyükşehir'e teslim edecek. Ancak, bu süreye ÇED raporu yaptırılması dahil olmayacak. Firmanın hazırlayacağı projeye göre Büyükşehir tarafından çöpün nasıl bertaraf edileceği, hangi sistemin kullanılacağına karar verilecek. Bu süreç sonrası çöpün bertarafı için ya yakma ya da düzenli depolama yöntemi seçilecek. Düzenli depolamada karar kılınırsa Torbalı Taşkesik mevkiindeki 121 hektarlık alan değerlendirilecek. Eğer yakma yani termal tesis öngörülürse Buca Kaynaklar'da ayrıştırma ve yakma, Torbalı'da da yakma sonucu geriye kalan yüzde 10 atığın depolanması işlemi yapılacak. Eğer Büyükşehir Belediyesi yöntem olarak yakma işleminde karar kılar fakat yakma tesisinin Kaynaklar'a kurulması konusunda Bakanlıktan gerekli izin alınamazsa bu sefer hem yakma hem de düzenli depolama işlemi Torbalı'daki 121 hektarlık alanda gerçekleştirilecek.

KARAR VERİLMEDİ
Büyükşehir Belediyesi yetkilileri Buca Torbalı'daki düzenli depolama alanını destekleyici yakma tesisin kurulabileceğini belirtti. Proje ihalesini kazanan firmanın hazırlayacağı projeye göre hem Kaynaklar hem de Torbalı'da iki ayrı tesis kurulabileceği ve bu tesislerin birbirini tamamlayıcı nitelikte olabileceğini söyleyen yetkililer, "Proje ihalesini alan firma eğer yakma işlemiyle bertarafı öngörürse Kaynaklar'da tesis kurulacak. Buradaki yakma işleminin ardından geriye kalan yüzde 10 ile 15 arasında değişen atık da Torbalı'da Taşkesik Mevkii'nde belirlenen yerde depolanacak" diye konuştu.

Kurumlar onayladı
Torbalı ve Bayındır ilçe sınırları arasında kalan, Torbalı Kentsel Alanı'na 15 kilometre uzaklıktaki Taşkesik Mevkii'nin toplam büyüklüğü 168 hektar. Bu alanın 47 hektarlık bölümü Tarım İl Müdürlüğü'nün vetosuna uğradı. Müdürlük, zeytin ağaçları dikili olduğu için 47 hektarlık alanın tesisin kurulacağı bölgeden çıkarılmasını istedi. Geri kalan 121 hektarlık alan için ise Tarım İl Müdürlüğü dahil olmak üzere ilgili tüm kurum ve kuruluşların onayı alındı. Mahalli Çevre Kurulu'ndan da bu alan için "kamu yararı kararı" çıkarıldı.

MHP'li kadınlar kampanya başlattı

SEVİM OLGUN (TORBALI)

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin yeni çöp tesisinin Torbalı'ya kurulması yönünde verdiği karar, yöre halkını isyan ettirmeye devam ediyor.
MHP İzmir İl Kadın Kolları Başkanı Zerrin Çalışkan ve Torbalı İlçe Kadın Kolları Başkanı Aygül Dönmez ile beraberindeki heyet dün kapı kapı dolaşarak "çöpe hayır" demek için imza kampanyası başlattı. Başta Taşkesik olmak üzere Çırpı, Arslanlar, Şehitler, Eğerci, Çaybaşı, Pamukyazı ve Torbalı'daki tüm evler parti gözetmeksizin gezerek imza topladıklarını söyleyen Dönmez, "Çocuklarımıza temiz ve sağlıklı bir çevre bırakmalıyız. Bunun için elimizden geleni yapacağız" dedi.
Torbalılı Felsefe Öğretmeni Kubilay Kaplan da çöp alanına karşı ilk eylemi başlattı. Kaplan, Taşkesik Köyü civarına kurulması planlanan çöp depolama alanına tepkisini göstermek için çöplüğün kurulacağı alanda iki gün süreyle kamp kurdu.
Çöp deponi alanına bir tepki de MHP İl Başkanı Müsavvat Dervişoğlu'ndan geldi. Torbalı'nın tarım ve sanayi kenti olduğuna dikkat çeken Dervişoğlu, "Çöp depolama alanı için İzmir'de daha uygun alanlar bulunabilir. Kocaoğlu'nu kararını gözden geçirmeye; Torbalı'daki siyasiler, sivil toplum kuruluşları ve ilçenin ileri gelenlerini karşı duruş sergilemeye davet ediyorum. Belediye Başkanı İsmail Uygur bu konuda neden sessiz bilmiyorum" dedi.

Kaynak: Yeni Asır – 05.05.2010 {nomultithumb}