Piriştina’nın projeleri mi bunlar?

Ahmet Piriştina bugün aramızda değil. Rahmete ermiş başarılı bir insanın arkasından konuşmak da doğru olmaz. Ama yetkililerin şimşek çeken bazı olaylarda "Proje zaten onun zamanında hazırlanmıştı" demelerini de son derece yersiz ve anlamsız buluyor, hatta ayıplıyorum.
Şehirde yağmur kanaletleri diye yapılanlar, ana caddeleri dahi köy yollarına çevirmedi mi? Bu yüzden Mustafa Kemal Sahil Bulvarı'nda bile araçlar hoplaya zıplaya gitmiyorlar mı? Şimdi bunun tek sorumlusu olarak rahmetli Piriştina'yı mı göstereceğiz?
Konak'taki alt geçitten, en çok dört metre yükseklikteki araçlar geçebiliyorlar. Belediyenin elindeki iki katlı otobüsler bile orasını kullanamıyorlar. Alt geçitin en az beş metre yükseklikte olması gerekmez miydi? Bu günah da mı sadece Piriştina'ya ait?
Gelelim, Kültürpark'ın altına yapılmak istenen otoparka. Kapalı otopark için orasını çok aradılar galiba. Şehrin akciğerlerine vurulan acımasız bir darbe olsa da…

ALTIMIZI OYMAK
Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, açıkça "Bu projeyi Ahmet Piriştina ortaya attı" diyemiyor ama, fotoğraflar göstererek, dünyadan örnekler vererek bu otoparkı savunuyor.
Çünkü, 594 araçlık bu kapalı otopark, geçen yıl 5 milyon 850 bin liraya ihale edilmiş, Haziran ayında da inşaatına fiilen başlanmıştı. Başkan kabul etmese de yeşile kıyılmış, kültürpark'ın altı oyulmuş, zemine demirler döşenmiş, beton atılmış, mevcut dev çukur yaratılmıştı.
Önce Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nun talebiyle, ardından da meslek odaları ve vatandaşların şikayetleriyle İzmir İdare Mahkemesi 2006 sonunda inşaatın durdurulmasına karar vermişti.
Peki, İzmir Büyükşehir Belediyesi inşaatı durdurmuş muydu? Hayır. Üstelik inşaat, projektörlerin aydınlatmasıyla geceleri de sürdürülmüştü.
Her durdurma kararının ardından, bu kez belediye itiraz ediyordu. Şimdi de son itirazla ilgili mahkemenin ne yönde bir karar vereceği merakla bekleniyor.
Aziz Kocaoğlu da mahkemeye "Kızım sana söylüyorum. Gelinim sen anla" der gibi, "Londra, Paris, Roma, Barcelona, Zürih, Lizbon, Boston" diye aklınıza ne kadar ünlü meydan gelirse sıralıyor. Hepsinin altı da garajmış. Gavurda varsa, bizde de olacakmış!

CENNET YARATMAK!
"Biz sadece 26 ağacın yerini değiştirecek, buna karşılık yüzlerce yeni ağaç dikeceğiz. Otopark, yerin beş metre altında olacak. Üstünde adeta cennet yaratacağız."
Başkan Kocaoğlu böyle diyor. Meslek odaları temsilcileri ise kıs kıs gülerek, yeraltı otoparkının üstüne sadece 50 santimlik toprak serilebileceğini, böyle bir derinlikte değil ağaç, çim bile ekilemeyeceğini savunuyorlar.
Metro inşaatında yapılan bir yanlışlığın belediyeye, dolayısıyla İzmirli'ye verdiği maddi-manevi zarar ve gecikme önümüzde. Bu yetmezmiş gibi, şimdi de Kültürpark'a yapılmak istenen yeraltı otoparkı var sırada.
Bana kalırsa o çukuru mevcut yapay gölle birleştirin, üstünde kazlar, ördekler yüzdürün. İnsanları kayıklarla gezdirin olsun bitsin.
Yanlış seçim, yanlış karar. Boşuna direnmeyin.

KILÇIK
İyi yönetici, inisiyatif kullanabilendir.

Ahmet Yazıcıoğlu – Yeni Asır – 04.04.2007{nomultithumb}