Peyzaj mimarlarından Melih Gökçek’e tepki

Peyzaj Mimarları Odası Genel Sekreteri Redife Kolçak, Melih Gökçek’in peyzaj mimarlar odası hakkında “Ben bu Oda’lara samanlık peyzajı bile vermem” sözlerine tepki gösterdi.
Kolçak, dün düzenlediği basın toplantısında, Gökçek’in peyzaj mimarlığını ve mimarları toplum önünde küçük düşürücü sözlerinin “benden başka büyük yok” tavrı olduğunu belirtti. Melih Gökçek’in meslek odalarının “ideolojik” olmakla suçladığını kaydeden Kolçak, “bizim “ideoloji”miz, sadece meslek alanımızı ilgilendiren konularda belediyenin yapmış olduğu hizmetlerin, doğru kaynak ve doğru projeler olup olmadığını araştırmak, eğer yanlış uygulamalar var ise mesleki sorumluluğumuzdan dolayı gerekli uyarıları yapmaktır” dedi.
Kolçak, Gökçek’i projelerinde, yatırımlarında ve hedeflerinde şeffaf ve paylaşımcı olmaya; yanlış davranış ve uygulamalardan vazgeçmeye çağırdı. Kolçak “Atatürk Orman Çiftliği’nde ki gerçek niyetinizi, Kuğulu Park ve çevresindeki alanların rant değerlerini, büyükelçilikleri dışarı taşıma sebebinizi, Gökkuşağı, Eskişehir yolunun dört şeride çıkmasındaki kaynak israflarını, yeşil alanları şehir şebekesiyle sulanmasından rahatsız olmayıp, 12 yıldır devam ettirmenizi, asli sorumluluğunuz olan kent ulaşım sorununu devlete yükleyip baraj yapımı koçluğuna soyunmanızı açıklayın” diyerek, Gökçek’i özür dilemeye davet etti. (Ankara/EVRENSEL)

25.02.2007