Petkim, liman kuracak

Aliağa'ya 5 milyar dolarlık rafineri kazandıracak olan Socar&Turcas Grubu, şimdi de bünyesindeki Petkim'in limanını 1 milyon TEU kapasiteye yükseltecek. Grup, limanı Hollandalı bir şirketle işletmeyi planlıyor

MURAT ŞAHİN (HABER MERKEZİ)

Ankara'da geçen hafta aldığı lisans ile Aliağa'ya 5 milyar dolarlık rafineri kuracak olan Socar&Turcas Grubu, şimdi de bünyesindeki Petkim'in sahibi olduğu limanı büyütmek için harekete geçti. Aliağa'da mevcut limanı büyüterek 900 bin TEU'luk İzmir Alsancak Limanı'nın kapasitesinin üstüne çıkarmak isteyen Socar&Turcas, 1 milyon TEU kapasiteli olacak limanı Hollandalı bir terminal şirketi ile birlikte işletmeyi planlıyor.

TEKNİK İŞBİRLİĞİ
Petkim Yönetim Kurulu üyesi Batu Aksoy, mevcut limanların büyütülmesi ve işletilmesiyle ilgili bir şirket oluşturduklarını belirterek, "Bu konuda Hollandalı bir şirketle teknik işbirliği yapmak için görüşme yapıyoruz. Hollandalı firma dünyanın en büyük konteyner terminal işleticisi. Yıl sonuna kadar ilerleme sağlamak istiyoruz. Limanın konteyner kapasitesinin 1 milyon TEU, sıvı yük elleçleme kapasitesinin 20-25 milyon tona ulaşmasını hedefliyoruz. Petkim yarımadası içinde katma değer yaratacak ve burayı ülkeye en fazla katkı sağlayacak şekilde tasarlamak istiyoruz. Petrol tankı çiftliği ve elektrik santralı gibi konularda da yabancı yatırımcılarla görüşme yapıyoruz" dedi.

SİNGAPUR'DAKİ GİBİ
Socar & Turcas Enerji Holding Üst Düzey Yöneticisi Kenan Yavuz ise, Petkim yarımadasında Singapur'un Jurong Adası benzeri bir gelişim modeli belirlediklerini kaydetti. Petkim'in 2018 projeksiyonunu belirlemeden önce Jurong Adası örneğini yakından incelediklerini, bu konuda danışmanlık aldıklarını belirten Yavuz, Aliağa'nın yarısı kadar bile olmayan Jurong Adası'nda rafineri, petrokimya, enerji ve lojistik entegrasyonuyla Uzakdoğu'nun en önemli üretim merkezlerinden birinin kurulduğunu kaydetti.

RÜZGAR SANTRALI
Yavuz, "Nemrut Körfezi limancılık konusunda büyük bir potansiyele sahip. Bölge, petrokimya ve demir çelik tesislerinin yanında rafineriyle birlikte yeni bir potansiyele daha sahip olacak. Sığ olması nedeniyle üçüncü kuşak konteyner gemilerinin giremediği İzmir Limanı'nın gelecekte turizm limanı olarak kullanılması daha akılcı olacak" diye konuştu.
Bölgede rüzgar enerji santralı kurma projelerinin de olduğunu anlatan Yavuz, burada 47 megavatlık bir potansiyel bulunduğunu söyledi. Konuyla ilgili lisans başvurusu yaptıklarını bildiren Yavuz, lisansın çıkması halinde yatırıma kısa süre içinde başlayacaklarını söyledi.

Alsancak Limanı'nı geçecek
Petkim'in 1 milyon TEU'luk konteyner elleçleme kapasitesine sahip yeni limanı, halen 900 bin TEU'luk elleçleme kapasitesine sahip İzmir Alsancak Limanı'nı geçecek ve bölgenin en büyük limanı olacak. Hollandalı şirketle uzlaşma sağlanamazsa, plastik işleme fabrikası başka bir yere taşınacak. Nemrut Körfezi içinde yer alan 11 iskelede geçen yıl 32 milyon ton dökme yük elleçlendi.

Kaynak: Yeni Asır – 29.07.2010 {nomultithumb}