Pelikan Kafe yıkıldı 1. Kordon rahatlıyor

21-Temmuz-2008 Pazartesi

Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, söz konusu alanın önümüzdeki günlerde yeşil alan olarak düzenleneceğini bildirdi

ERTAN GÜRCANER – Yeni Asır

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile işletmecisi arasında bir süredir devam etmekte olan tahliye davasının sonuçlanmasının ardından 1. Kordon'daki Pelikan Kafe  Fen İşleri Daire Başkanlığı'na bağlı ekiplerce yıkıldı. Böylece uzun yıllardan bu yana İzmirlilere hizmet veren Pelikan Kafe de tarihe karışmış oldu. Belediye yetkilileri Pelikan Kafe'nin bulunduğu alanın imar planlarında yeşil alan olarak işli olduğunu, bu nedenle yıkımın gerçekleşmesinin ardından söz konusu alanın önümüzdeki süreçte yeşil alan olarak düzenleneceğini belirtti.
Büyükşehir Belediyesi Mayıs 2006 ile Nisan 2007 tarihleri arasındaki kira bedelini Pelikan Kafe'nin işletmecisi Sisim Pastacılık, Turizm, İnşaat firmasından tahsil edemeyince tahliye talepli icra emri gönderdi. Yapılan tespitlerde 12 Kasım itibariyle toplam kira borcu 53 bin 820 YTL olarak belirlendi. Bunun üzerine işletmeci hakkında Büyükşehir tarafından İzmir 16. İcra Dairesi'nde icra takipi başlatıldı.

MALLAR SATILACAK
Büyükşehir Belediyesi icra talebinin kesinleşmesinin ardından İzmir 1. İcra Hukuk Mahkemesi'ne işletmenin kira borcunu yasal süresi içinde ödememesini gerekçe göstererek tahliye davası açtı. Mart 2008 tarihinde mahkeme işletmenin tahliyesine karar verdi. Mahkemenin Büyükşehir lehine karar vermesi üzerine Pelikan Kafe geçtiğimiz günlerde icra memurları ve belediye avukatları aracılığı ile boşaltıldı. İçindeki eşyalar da kira borcuna karşılık haczedilip yeddi emin deposuna gönderildi. Önümüzdeki günlerde haczedilen eşyalarının icra yolu ile satışının gerçekleştirileceği öğrenildi.
Geçtiğimiz haftalarda tahliye işleminin gerçekleşmesinin ardından Büyükşehir Belediyesi Emlak Müdürlüğü bölümü de TEDAŞ ve İZSU Genel Müdürlüğü'ne yazı yazarak kafenin elektrik ve suyunun kesilmesini istemişti. Emlak Müdürlüğü ayrıca İzmir Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı'na da bir yazı yazarak söz konusu kafenin yıkımının bir an önce gerçekleştirilmesi gerektiğini bildirmişti. {nomultithumb}