Çöpe Alman modeli

Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nın Almanya'ya düzenlediği ve 32 kişinin katıldığı gezide, Münster ve Köln kentlerindeki düzenli çöp depolama ve işleme tesisleri incelendi

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Torbalı'nın Taşkesik mevkiinde 121 hektarlık alanda yapılması planlanan Torbalı Entegre Katı Atık Bertaraf Tesisi için örnek alınan tesisleri incelemek ve görüş alışverişinde bulunmak amacıyla 32 kişilik heyetle Almanya'ya teknik gezi düzenledi.
Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Dr. Sırrı Aydoğan başkanlığındaki heyet, dünyada çöp depolama alanında en ileri teknolojiye sahip ülkelerden biri olan Almanya'nın Münster ve Köln kentlerindeki düzenli çöp depolama ve işleme tesislerinde incelemelerde bulunuyor. 4 günlük inceleme programı kapsamında, heyet ilk olarak Münster Mekanik-Biyolojik İşleme ve Düzenli Depolama Tesisi'ni ziyaret etti.

HAREKETE GEÇİLDİ
Harmandalı Düzenli Çöp Depolama Alanı'nın ömrünü tamamlamak üzere olduğunu kaydeden Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Dr. Sırrı Aydoğan, "İzmir'e 30 yıl süreyle yetecek yeni bir düzenli çöp depolama ve işleme tesisi kurmak İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin görevidir. Çevre ve Orman Bakanlığı başta olmak üzere tüm kurumlarla işbirliği halinde kentimizin sınırları içinde yeni bir tesis kurmak için harekete geçtik. Tesisin yerinin belirlenmesi bu süreçte çok önemliydi. Çevreye, doğaya ve o bölgede yaşayan insanlara zarar vermeden, çöpü en son ve en çevreci teknoloji ile depolayarak bertaraf edecek tesis için bize fikir ve yön verebilecek bu programı düzenledik" diye konuştu.
Teknik gezinin çok faydalı olduğunU söyleyen Aydoğan, "Gerek teknik arkadaşlarımız gerekse heyetteki diğer arkadaşlarımız edindikleri bilgilerden son derece tatmin oldular. Gerekli bilgileri aldılar ve İzmir'de değerlendirecekler. Münster'de gördüğümüz sistem, İzmir'in kendi şartlarına uygun olarak yapılacak" dedi.

Kaynak: Yeni Asır – 23.09.2010 {nomultithumb}