Pasaport’ta ikinci kriz

DENİZCİLİK İŞLETMESİ İLE BÜYÜKŞEHİR YİNE KARŞI KARŞIYA
Seyir teraslarından sonra, belediyenin tamir ettirdiÇi Emir Çakabey Rıhtımı'ndaki iskele için de son söz Yargıtay'da. İskele ya böyle kalacak ya da yıkılıp eski haline getirilecek

Utku Bolulu – Milliyet EGE 18.01.2007{nomultithumb}

Ahmet Piriştina yapmıştı
BÜYÜKŞEHİR Belediyesi'nin 4 yıl önce Ahmet Piriştina döneminde yaptıÇı Gümrük'le Pasaport arasındaki sahil düzenlemesi olay oldu. Türkiye Denizcilik İşletmeleri (TDİ) önce İzmirliye manzara keyfi yaşatan ahşap seyir terasların izinsiz kurulduÇunu savunup mahkemeye başvurdu ve iki hafta önce yıkım kararı çıktı.

TDİ: Bize haber vermediler
KAMUOYUNDA geniş yankı uyandıran gelişmenin ardından bu kez de yıkılmaya yüz tutan Emir Çakabey İskelesi'ndeki "onarım" gündeme geldi. Gözler, TDİ'nin, "Burada tamir deÇil, yıkım oldu. Bizden habersiz taşıyıcı ayaklara zarar verildi, üstü kırıldı" diye 2004 yılında belediye aleyhine açtıÇı davaya çevrildi.

Yerel mahkeme haklı buldu
TDİ, iskeleyi önceki durumuna getirmek için 12 bin 333 YTL istedi. 4. Asliye Hukuk Mahkemesi talebi yerinde buldu. Ancak belediye, Yargıtay'a itiraz etti. Aradan 16 ay geçti. Yargıtay 4. Dairesi önümüzdeki günlerde ya iskelenin "eski haline" döndürülmesine ya da şimdiki gibi bırakılmasına karar verecek.