Parkta kafeteryaya Büyükşehir izni yok

İzmir'in Konak Belediyesinin ilçedeki dört parkta kafeterya açılması isteği Büyükşehir Belediye Meclisinde kabul görmedi. Konak Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ, güvenlik amacıyla böyle bir karar aldıklarını belirtirken Eski Konak Belediye Başkanı Erdal İzgi, karar çıksaydı, mahkemeye başvuracağını ifade ettti

Üçkuyular Güzel Sanatlar, Yeşilyurt Sevdam ve Kartal ile Karataş Adile Naşit parklarında kafeterya açılması önergesinin, Büyükşehir belediye Meclisinde reddedilmesini değerlendiren Konak Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ, amaçlarının polemik yaratmak değil, kentin o bölgelerindeki parklarda aslında güvenliği sağlamak olduğunu kaydetti. Tunçağ, şöyle dedi: "Güvenlik açısından bölge halkından çok sayıda şikayet alınca merkezi yerlerde bulunan bu büyük parklarda çay ocakları, kafeteryalar açarak vatandaşların sirkülasyonunu sağlamak ve bu sayede güvenliği oluşturmayı düşünmüştük. Rant, çıkar ilişkisinde olmamız söz konusu bile değil. Ret kararı üzerine şimdi bu parklarda tuvaletler yapılacak ve tuvaletlerde güvenlik kameraları bulunacak. Bu dört parktaki gelişmeleri değerlendirdikten sonra başka parklarda da bu yöntemi uygulayacağız."

Yeşil bozulurdu

Tartışma yaratan parkların üçünün yapımını gerçekleştiren eski belediye başkanlarından Erdal İzgi ise kafeterya açılmak istenen dört parkın da merkezi yerlerde olduğunu, Büyükşehir Belediyesinde teklifin reddedilmesinin büyük bir yanlışı önlediğini söyledi.
Parkların rant kapısı olmasının önünün Mecliste son bulduğunu belirten İzgi, şunları kaydetti: "İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi doğru bir karar verdi, aksi takdirde tüm yeşil alanlara emsal olacak bir uygulama içerisine girilecekti. Sadece Konak'ta değil, bütün ilçe belediyeler bu meclis kararına uygun emsal göstererek yeşili katledilecekti. Kime verilirse verilsin, birilerine rant sağlayacaktı. Eğer bu karar Büyükşehirden olumlu çıkmış olsaydı, ben vatandaş olarak dava hakkımı kullanacaktım."

HaberEkspres – 09.04.2007{nomultithumb}