Park ve bahçelerde çevreci yeni proje

{nomultithumb}Su tasarrufunda örnek olan büyükşehir belediyesi, park ve bahçe sulamalarında yeni önlemler alıyor. Yeni proje uygulanınca toprağın su tutma kapasitesi artacak ve su tüketimi azalacak

İZMİR Milliyet Ege – 27.08.2007

Büyükşehir Belediyesi, geliştirilen yeni bir proje ile hem suyun tasarruflu kullanımını ve verim artışını hem de çevreyi korumayı hedefliyor. Belediye park ve bahçelerden çıkan bitkisel atıkların değerlendirilmesi ve tarlalardaki su tüketiminin azaltılması amacıyla ''Kompost Üretim Tesisi'' kuruyor. Ayrıca suyun bitki köklerinde daha uzun süre kalarak daha az su tüketilmesini sağlayacak çalışmalarla daha az su tüketen bitkilerin dikimi projesi başlatıldı. Kurulacak tesiste üretilen bitkisel materyal parçacıkları, yeşil alanlara ya da ağaçlandırma sahalarına uygulanarak su kayıplarının önlenmesini sağlayacak. Toprağın su tutma kapasitesi artacağından, su tüketiminde de ciddi oranda düşüş olacak.

Bitki türleri değiştirildi
Geniş yapraklı bitkilerin daha fazla su tutmasından yola çıkan Tarım, Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı, yeşillendirme yapılan alanlarda iğne yapraklı ağaçların dikimine yöneldi. İğne yapraklı ağaçları seçen belediye, parklarda da geniş çim alanlar yerine, daha az su tüketen yer örtücü ve çalı grubu bitkilere ağırlık vermeye başladı.
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, hem çevrenin korunması hem de su kaynaklarının doğru yönlendirilmesi konusunda, kent ve kentlinin geleceğini kurtarma adına çok ciddi adımlar attıklarını söyledi. Yeşil alan sulamalarının, kentteki su kullanımında önemli bir paya sahip olduğunu hatırlatan Başkan Kocaoğlu, ''Bu alanda yapılacak tasarruf, su kaynaklarının korunmasında büyük önem taşımakta'' diye konuştu.