Park, kaldırım edebiyatı bitmeli

Aliağa Belediye Başkanı Tansu Kaya, "Türkiye'ye yatırım yapmayı düşünen yerli ve yabancı şirketlere yerel idareciler kolaylık sağlamalı" dedi. Yaşar Üniversitesi tarafından, üniversitenin Alsancak Yerleşkesi'nde düzenlenen "İzmir Ekonomisinin Sanayileşme Sorunları" sempozyumuna katılan Kaya, artık yerel yöneticilerin vatandaşın karşısına (kaldırım yaptım, park yaptım, şu kadar otobüs aldım) diyerek çıkmaması gerektiğini savundu.
Yerel idarecinin bir yerin imar planına baktığı zaman o yerin kat edeceği gelişim mesafesini anlaması gerektiğini söyleyen Başkan Kaya, "Belediye Başkanlığı yapacak kişi belli statülere ve kriterlere sahip olmalı. İyi planlanan bir kent sanayisiyle, şehirleşmesiyle düzenli olarak büyür. Sıfırdan planlayıp yapmak daha kolaydır. Ama yapılan kötü bir işi tekrar düzeltmeye kalkmak hem daha maliyetlidir, hem de zorluklarıyla birlikte zaman ister" diye konuştu.

Aliağa sanayi ve limanlar kenti

İzmir'in 60 Km. kuzeyinde olan Aliağa'nın bir sanayi ve liman Kenti konumunda olduğundan bahseden Başkan Kaya, "Bugün Türkiye'nin Demir-çelik ihtiyacının yüzde 43'ünü, Petro-Kimya ihtiyacının yüzde 100'ünü akaryakıt rafineri ürünlerinin ise yüzde 40'ını Aliağa tek başına karşılayan bir ilçedir. Bununla birlikte ilçemizde Türkiye'nin tek Gemisöküm bölgesi de bulunmaktadır. Ayrıca bölgemiz bakanlar kurulu kararı ile enerji yatırım bölgesidir. Bütün bunların ekonomiye katkıları düşünüldüğünde bugün Aliağa yaklaşık yılda 20 milyar dolar ticaret hacmine sahiptir. Bu yoğun sanayileşme ile birlikte imar planlarının geleceği öngörmeden yapılmasından kaynaklanan bir takım sorunlar ve sıkıntılar da ortaya çıkmıştır. 1978 yılında Ağır Sanayi Bölgesi İlan edilmiş olan Aliağa'da Ağır sanayi yapılaşması o günden bugüne süregelmiştir" şeklinde konuştu.
Aliağa'da göreve geldikleri günden bu güne planlı sanayileşmeye büyük önem verdiklerini ifade eden Başkan Kaya, "Aliağa deniz sahilinde planlanabilecek her yer planlandı. Yaptığımız imar palanları ile sanayicinin önünü açıyoruz. Sanayi yatırımının ilk başlangıcı genel idareden değil, yerel idareden başlar. Yerel idareci yatırımcıya ne kadar kolaylık sağlarsa bölgesine o kadar yatırım gelir" dedi.

Haber Ekspres – 05.05.2007{nomultithumb}