Para için fay hattının yerini değiştirdiler

ZÜLAL ATAGÜN TUZLA
İstanbul Tuzla'da bir mühendislik fir-I masının inşaat izni alınabilmesi için pa-I ra karşılığı ilçeden geçen fay hatlarının yerini değiştirecek şekilde raporlar düzenlediği iddia edildi. Tuzla Cumhuriyet Savcılığı olayla ilgili soruşturma başlatırken, Bölge İdare Mahkemesi'nde açılan davada ise belediyenin savunması bekliyor.

Marmara Depremi'nden sonra Tuzla Belediyesi, ilçe sınırlarında kalan fay hatlarının belirlenmesi için yılında EMA Ekşi-oğlu Mühendislik firmasına jeolojik raporlar hazırlattı. İddiaya göre, arsasına inşaat yapmak isteyen bazı kişiler, mühendislik şirketiyle anlaşarak para karşılığı yeni bir rapor hazırlattı. Raporda, fayların yerleri değiştirildi ve aktif olan faylar "ölü fay" olarak kayıtlara geçirildi. İnşaat izni anlamına gelen yeni raporun Bayındırlık Bakanlığı Afet İşleri Daire Başkanlığı tarafından da onaylanmasının ardından Tuzla Be-lediyesi'nin isteyen herkese inşaat ruhsatı vermeye başladığı öne sürüldü.

FAY HATTI GEÇEN ARSAYI SATTILAR
Olayla ilgili şikayetçi olan M.S. adlı vatandaş, birikimleriyle Tuzla'dan bir arsa aldığını belirterek 1999 yılında belediyenin arsasına imar uygulaması yaptığını söyledi. O zaman arsasının mevcut yerinden alınıp başka bir alana kaydırıldığını ifade eden M.S. yıllar sonra inşaat ruhsatı almak için belediyeye başvurduğunu, ancak arsasının altında fay hattı bulunduğu gerekçesiyle inşaat izni alamadığını, kendisine EMA Ekşioğlu Mühendislik firması'ndan yeni bir rapor alması gerektiğinin söylendiğini ifade etti.

Tuzla Cumhuriyet Savcılığı tarafından başlatılan soruşturmanın halen devam ettiğini, İdare Mahkemesi'nin ise belediyeden savunma beklediğini kaydeden M.S, "EMA Ekşioğlu Mühendislik firması 2000 yılında hazırladığı raporda inşaat yapılamaz dediği yerlere 2006 yılında hazırladığı raporlarda inşaat yapılabilir demiştir" diyerek, belediye ve mühendislik firmasının para karşılığında usulsüzlük yaptığını öne sürdü.

Birgün -25.02.2007