Pancar’a depolama merkezi

Menderes, Tekeli, Pancar ve Torbalı'da üretilen sanayi ve tarım ürünleri Pancar'da depolanacak. Bu amaçla, Pancar'da 20 milyon dolarlık yatırımla depolama alanı kuruluyor

İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş, Menderes, Tekeli, Pancar ve Torbalı'da üretilen sanayi ve tarım ürünlerinin yurtiçi ve yurtdışına sevkini sağlamak amacıyla, Pancar'a yakın bir yerde lojistik bir merkez kurmak istediklerini söyledi. En az 500 dönüm büyüklüğe sahip alanda kurulacak olan lojistik merkez ile ilgili olarak Ulaştırma Bakanlığı ve TCDD ile görüştüklerini kaydeden Ekrem Demirtaş, "5 milyon doları arsa, kalanı bina, makine ve ekipman yatırımı olmak üzere asgari 20 milyon dolarlık yatırım için Ulaştırma Bakanlığı'ndan olumlu görüşler aldık. Projeyi 1 yıl içinde hayata geçirmeyi planlıyoruz" dedi.

Anadolu'ya ulaşılacak

Türkiye'nin bulunduğu coğrafyanın üretim üssü olacağına inandıklarını belirten Demirtaş, "Bu durum ülkemizi aynı zamanda lojistik merkezi haline de getirecektir" dedi.
Bu gerçeği dikkate alarak İzmir'de kent içi ulaşımı rahatlatmak amacıyla uygulamaya konan Aliağa-Menderes Hafif Raylı Sistemi'nin Tekeli ve Pancar'ı da içine alacak biçimde Torbalı'ya kadar uzatılması gerektiğini kaydeden Başkan Demirtaş, "Bölge yoğun bir nüfusun yanı sıra sanayi ve tarım ürünleri açısından bölgenin önemli merkezleri arasında yer alıyor. Bu bölge sanayi işletmelerinin, tarım ürünlerinin ve yolcunun merkez olduğu bir nokta. Yolcu ve yük taşıma için potansiyel. Onun için bu yolun uzatılması gerekir. Dolayısıyla bölgede depolama ve alternatif ulaşım imkanlarına ihtiyaç her geçen gün artıyor" şeklinde konuştu.
Bu gerçeği dikkate alarak yaklaşık 4 ay önce Ulaştırma Bakanlığı ve TCDD'ye bölgede lojistik üs kurulması ile ilgili görüştüklerini ifade eden Demirtaş, Bakanlığın da konuya olumlu yaklaştığını dile getirdi. Demirtaş ayrıca şunları anlattı: "Bakanlığın olumlu görüşü sonrası o bölgenin ürünlerini demiryolu, karayolu vasıtasıyla Anadolu-Avrupa'ya gönderilmesi için uluslararası nakliyecilerin de bulunacağı bir lojistik üs kurma çalışmalarına başladık."

HaberEkspres – 28.05.2007{nomultithumb}