Pamukkale’de “yıkım” kaosu

Pamukkale’de “yıkım” kaosu

Pamukkale, şimdi de 1995 yılında yapılan beton travertenlerin kaldırılması olayıyla konuşuluyor. Denizli İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Adem Oklu, Aydın Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun aldığı yıkım kararını uygulamak istemediğini, bunu bakanlığın yapması gerektiğini söyledi. Pamukkale’ye ulaşım sağlayan ve travertenlerin tam ortasından geçen karayolu, Hacettepe Üniversitesi tarafından hazırlanan koruma ve geliştirme amaçlı imar planı çerçevesinde kaldırıldı. Yolun geçtiği alanlara 70 cm derinliğinde iki metre yüksekliğinde 12 adet çanak yapıldı. Beton çanaklar doğal ortama tam uyum sağlamadığı için Aydın Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun Şubat 2008’de yaptığı toplantıda ‘beton travertenlerin bilimsel yöntemler kullanılarak kaldırılması’ kararı çıktı.

AÇIKLAMA GELMEDİ

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Arkeoloji Bölüm Başkanı ve Laodikya Kazı Başkını Prof.Dr. Celal Şimşek, Pamukkale’yle ilgili kurul kararını tartışmak ve yorum da bulunmanın yanlış olacağını belirterek, “Pamukkale’ye ilgili çalışmalar yetkili kurumların sorumluluğunda. Kurulun aldığı karar hakkında bizlerin yorum yapması doğru değil. Böyle bir durumda hem kurulu hem de Pamukkale’den sorumlu olan kurumları da yıpratmış oluruz. Hukuken de bu konuda bizim bir açıklamada bulunmamız yasak” dedi.

Betonlar uyum sağlamadı

Travertenlerİn ortasından geçen karayolunun izinin kaldırılması amacıyla yapılan 12 adet beton travertenleri kırma imkanlarının olmadığını belirten Oklu, “Doğallarıyla yapayları iç içe geçtiği için bu çanakları kırma imkanımız yok. Kaldırmak istediğimiz zaman doğalları zarar görecek. Kurul ‘kaldırın’ diyor. Kaldırma işlemiyle ilgili tüm detayların, iş aletlerinin, malzemenin taşınması, zamanı ve mekanıyla ilgili tüm ayrıntıların verilmesi lazım. Onları kıralım derken diğerlerinin kırarız. Ben İl Özel İdaresi olarak yıkmam, bakanlık yıksın” dedi. Beton travertenlerin doğal dokuyla uyum sağlamadığının su götürmez bir gerçek olduğunun altını çizen Mimar Süleyman Boz, bu rağmen yıkılması taraftarı olmadığını söyledi. Boz, “Beton çanaklar 1995 yılında yapıldı. Niyet güzeldi ancak kullanılan malzeme hatalıydı. Doğal dokuyla bir türlü uyum sağlamadı. Bunun üzerine Pamukkale Üniversitesi tarafından hazırlanan 11 maddelik planda yapay travertenlerin revize edilmesi istendi. Yıkım yanlış olur. Yıkınca yerine ne koyacaksınız. Ayrıca yıkım esnasında doğal ortam da zarar görecek. Seyir teraslarında yapay travertenler var. Buralar örnek alınarak revize edilebilir. Yıkılmasına kesinlikle karşıyım” diye konuştu.

Akşam Ege / 22.04.2008