Çöp kamyonlarını durdurdular

Yanı başlarındaki çöplüğün kaldırılmasını isteyen Harmandalılılar çöp kamyonlarının önünü kestiler
Üç ayı aşkın bir süredir yanı başlarında bulunan çöplüğün kaldırılması için eylem yapan Harmandalı halkı dün de çöp kamyonlarının yolunu kesti.
Sabah saat 10.00’da Harmandalı çöplüğü girişinde toplanan halk yola oturunca çöp kamyonları uzun kuyruklar oluşturdu. Eylem sırasında Jandarma ile halk arasında gerginlik yaşandı.
Harmandalı Yerel Sorunları Çözme Komitesi’nin örgütlediği ve 200’ü aşkın insanın katıldığı eylemde konuşan Komite üyesi Hüseyin Özdem, şimdiye kadar Büyükşehir Belediyesi ile Harmandalı Belediyesi önünde yaptıkları eylemlerle taleplerini ilgililere ilettiklerini ancak, bugüne kadar taleplerine duyarsız kalındığını ifade etti.
Özdem, çocuklarına mutlu bir gelecek, temiz hava, temiz bir çevre istediklerini dile getirerek, artık kansere ve ölümlere dur diyeceklerini ifade etti. Özdem, “Eğer çöp akışı hemen durdurulmazsa bugün ve bundan sonra çöp yolunu keseceğiz ve kesmeye devam edeceğiz” dedi.
Davul zurnalarla
Davul zurnalarla halay çekerek yolu kapatan Harmandalı halkı, belediye yönetimine çağrıda bulunarak, gelmedikleri takdirde yolu tekrar kapatacaklarını belirtti. Zaman zaman jandarmayla da itiş kakış yaşayan Harmandalı halkı 11.30’da yolu tekrar kapattı. Harmandalı halkının kararlı tutumundan sonra İZSU Daire Başkan Yardımcısı Faruk İstenç halka açıklama yaptı. İstenç 1992’den beri buraya çöpün döküldüğünü ve sorunları takip ettiklerini söyledi. İstenç, “Biz sizin taleplerinizi biliyoruz ve Dokuz Eylül Üniversitesi’yle birlikte projeler yapıyoruz” dedi. İstenç, en kısa zamanda Harmandalı halkına bilgi vereceğini ifade ederek, “Ama her gün İzmir’den çıkan 3 bin ton çöpün planlanması zor. Yakın zamanda birlikte toplantı yapıp sizin de önerilerinizi alacağız” dedi.
Harmandalı halkının eylemine EMEP Çiğli ilçe yöneticileri ve EGEÇEP üyeleri de destek verdi. (İzmir/EVRENSEL)

08.05.2007