Çöp istasyonuna tepki

Kemalpaşa Çarşıklı mevkiinde toplanan bölge halkı, Büyükşehir'in katı atık transfer istasyonu projesini protesto etti

TOLGA TEKİN (HABER MERKEZİ)

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Kemalpaşa Armutlu mahallesi Çarşıklı mevkiine katı atık transfer istasyonu yapma kararı alması, bölge halkı tarafından tepkiyle karşılandı. Çevre sakinleri, ellerinde pankartlarla Kemalpaşa Belediyesi tarafından gösterilen 10 bin metrekarelik alanda toplanarak kararı protesto etti.
Hürriyet mahellesi Muhtarı Muhittin Dönmez, 85. Yıl Cumhuriyet mahallesi Muhtarı Ali Vasfi Arslan ve Ören 75. Yıl mahallesi Muhtarı Erol Turgut, 2 dönümlük arsası kamulaştırılan Ahmet Karaoğlu ile 500'e yakın semt sakininin katıldığı toplantıda basın açıklamasını okuyan ziraat mühendisi Murat Çoban, 7 yıl öncesine kadar mezar olan alanın çevresinde sulu tarım yapıldığını ve doğal yaşam alanları bulunduğunu söyledi. Çoban, "Buraya yapılacak transfer istasyonunda Bağyurdu, Ören, Armutlu, Yukarı Kızılca, Kemalpaşa ve Ulucak'ı kapsayan alandan toplanan çöplerin aktarılması yapılacak. Ancak bu alan bu iş için uygun değil. Bölge zeytinlik, kirazlık ve bağlarla dolu. Çarşıklı Deresi ayrı bir sulama alanı ve yaşam kaynağı" dedi.

ÇED RAPORU YOK
Projeyle ilgili Çevresel Etki Değerlendirme Belgesi'nin (ÇED) alınmadığını belirten Çoban, "Tarım İl, DSİ BÖlge, Mezarlıklar İl, Sağlık İl, Çevre ve Orman İl ile Karayolları Bölge müdürlüklerinden görüş alınmadı. Bölge halkı da bilgilendirilmedi. Büyükşehir Belediye Meclisi'nin kararı iptal edilmeli. Bunun için İzmir Valiliği'ne dilekçe verdik. Buraya çöp tranfer tesisi asla kurdurmayacağız. Bölge halkı olarak birlikte sonuna kadar direneceğiz" diye konuştu.
Emekli astsubay Ahmet Akoğlu, vadinin kirlenmesine göz yummayacaklarını söyledi.

 

Kaynak: Yeni Asır – 01.02.2011