Çöp adresini bulamadı

İzmir’in atıklarını yok edecek tesis için Kaynaklar ile Torbalı arasında seçim yapılmaya çalışılıyor

Çöp adresini bulamadı

EMRE DÖKER

İzmir’de bir günde ortaya çıkan yaklaşık 3 bin 200 ton çöpün ortadan kaldırılması konusunda tartışmalar sürüyor. Harmandalı Çöp Depolama Alanı’nın ömrünü tamamlamasıyla, yeni bertaraf tesislerinin yapımı için Buca ve Bornova belediye sınırlarındaki Gökdere-Kaynaklar hattı gündeme geldi. Ancak yerel yönetim ve halkın direnişi nedeniyle büyükşehir, ibreyi, Torbalı’daki ormanlık alana çevirdi. Bölgede, Çevre ve Orman Bakanlığı’nın çıkardığı genelgeye dayandırılarak Mahalli Çevre Kurulu’ndan alınan ön izinle çalışmalar başladı. Genelgede, kamu yararı ve zorunlu hallerde orman alanlarına katı atık bertaraf tesisi yapılabileceği belirtiliyor. Ancak Torbalı’daki yurttaşlar da tesise karşı.

Küçük Menderes Havzası’nın bir kolunun beslendiği bölgenin zeminin geçirimli olması nedeniyle, böyle bir tesise uygun olmadığı belirtiliyor. Buna karşın ön ÇED’i alınan alan için İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Bu yer bin 800 dönüm orman arazisidir. Belediye başkanları istese de istemese de bu yer yapılacak. Tesiste en küçük bir koku olmayacak. Bulanabilecek en iyi yer burasıdır. Tüm belediye başkanları karşı çıkacaktır ama tesis yapılacaktır. ’Bu tesis yapılmasın’ diyorsanız. Bir formül bulacaksınız. Alan ihale aşamasına geldi” dedi.

Çevre Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Vildan Gündoğdu da, Mahalli Çevre Kurulu’nun Torbalı’daki ormanlık alanda çöp bertaraf tesisi yapılması yönünde olumlu karar verdiğini söyledi. Bu kararın 2006’ya 12 sayılı Çevre ve Orman Bakanlığı genelgesine dayandırıldığını belirterek, “Ormanlık alanda zorunlu ve kamu yararı bulunlan hallerde katı atık bertaraf tesislerine izin verilir diye bir hüküm var. Nereye yapılmak istense yargı durdurduğu için böyle bir esneklik getirilmişti. Ona dayarak da bu alanda yapılması için Mahalli Çevre Kurulu izin vermiş” diye konuştu.

Ege Çevre Platformu (EGEÇEP) Dönem Sözcüsü Muammer Sarıkaya da, günde 3 bin 200 ton atığın 20 tonluk 160 kamyonla bölgeye taşınacağını ayrıca düşünülen alanın 47 hektarlık zeytinliği de içinde barındırdığını söyledi. Bu alanın zeminin geçirimli olduğunu, Küçük Menderes’i besleyen bir havzada yer aldığını da kaydederek, “Ön ÇED alındığı söyleniyor ancak halkın katılımı toplantısı yapılmadı mı? Burası tarım arazisi. Mahalli Çevre Kurulu ’kamu yararı vardır’ diye izin veriyor. Ancak Anayasa’nın hükümleri ve Çevre Yasası var. Ayrıca bölge zeytinlik alan. Zeytin Yasası’na burayı nasıl uyduracaklar? ’Bir tane genelge var’ diye buraya katı atık bertaraf tesisi yapılamaz. Bilinmeyenler bilinmesi gerekiyor. Kocaoğlu, konuyu kamuoyuna açıklamalıdır. Alanı inceliyoruz, gerekirse dava açacağız” dedi.

Projeye göre, Torbalı- Bayındır ilçe sınırında yer alan ve Torbalı’ya 15 kilometre uzaklıktaki Taşkesik bölgesinde, toplam 168 hektar alanın 121 hektarına katı atık bertaraf tesisi kurulacak. İzmir’in günlük 3 bin 200 ton katı atığı 600 tırla Torbalı’ya transfer edilecek. Ekonomiye geri kazandırılabilecek çöpler ayrıştırılırken geri kalanları, bu tesiste yakılacak.Ortaya çıkan enerjiyle elektrik üretilecek. Tarım il müdürlüğü, zeytin ağaçlarının bulunduğu 47 hektarın, tesisin kurulacağı alanın dışında bırakılmasını istedi. Kalan 121 hektarlık alan için ise ilgili tüm kurum ve kuruluşlardan onay alındı.

İzmir'in günlük 3 bin 200 ton çöpü için yer belirlenmediği gibi bertaraf yöntemine de henüz karar verilmedi. Kocaoğlu, “Gömme, elektrik üretimi veya yakma yöntemlerinden birini tercih edeceğiz” diyor.

Kaynak: Cumhuriyet Ege – 16.04.2010 {nomultithumb}