Ovacık’ta ÇED Raporu’na onay

Ovacık'ta ÇED Raporu'na onay

Koza Altın İşletmeleri Genel Müdür Yardımcısı Hayri Öğüt, İzmir 3. İdare Mahkemesi'nde, Ovacık Altın Madeni'nin Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporunun iptali için açılan davanın reddedildiğini açıkladı, kararın madenin haklılığını bir kez daha ortaya çıkardığını belirtti.

Öğüt, madenin çalışmalarına esas teşkil eden 1. Sınıf GSM Ruhsatı bileşenlerinden ÇED raporunun iptali için Alman Vakfı Temsilcisi ve avukatı Senih Özay tarafından açılan davada mahkemenin, Boğaziçi Üniversitesi Çevre Bilimleri Enstitüsü'nün olumlu bilirkişi raporuna dayanarak iptal talebini oy birliğiyle reddettiğini ifade etti.

K0oza Altın İşletmeleri'nin yargı kararlarına son derece saygılı ve yasaların gereklerini harfiyen yerine getiren bir Türk şirketi olduğunu savunan Öğüt, "Gerçekleştirdiği üretim ve çevre teknolojileriyle dünyanın örnek aldığı Ovacık Altın Madeni'nin haklılığı, İzmir 3. İdare Mahkemesi'nin ÇED raporu iptal talebine verdiği ret kararıyla bir kez daha ortaya çıktı. Boğaziçi Üniversitesi Çevre Bilimleri Enstitüsü'nde görev yapan bilirkişi heyetinin Ovacık Altın Madeni sahasında yaptığı incelemeler sonucunda oluşturduğu söz konusu raporda, Ovacık Altın Madeni'nin mevcut şekilde işletilmesi ve izlenmesiyle ekonomik ömrünün bitmesinden sonra kapatılması ve rehabilite edilmesi süreçlerinde çevre ve insan yaşamını risk altına alacak, çevre ve yaşam kalitesini düşürecek, nihayet çevre ve insan yaşamı için olumsuz sonuçlar ortaya çıkaracak bir durum bulunmadığı ifade edildi" diye konuştu.

Bu kararla birlikte "Yargı kararlarına rağmen Ovacık Altın Madeni çalışıyor, hukuk çiğneniyor" iddialarının çürütüldüğünü ileri süren Öğüt, açıklamasında şöyle dedi:

"Bugüne kadar hazırlanan tüm bilirkişi raporlarında ve yıllardır devlet yetkili kurumları tarafından düzenli olarak yapılan tüm denetlenmelerde, insan sağlığı ve çevre güvenliğini tehdit edebilecek en küçük bir risk faktörü dahi tespit edilmemiştir. Ovacık Altın Madeni çevre teknolojileri ve performansıyla dünyada örnek alınan, ekonomik ve sosyal kalkınmayı çevre koruma ile birleştiren, Türk madenciliğinin gurur kaynağıdır."

Haber Ekspres / 05.03.2008

___________________________________________________

Ovacık yargıda aklandı

Yargıdan bir kez daha Bergama-Ovacık Altın Madeni İşletmesi hukuka uygundur kararı çıktı. Ovacık Altın Madeni çalışmalarına esas teşkil eden 1. Sınıf GSM Ruhsatı bileşenlerinden ÇED Raporunun iptali için Alman Vakfı Temsilcisi ve Avukatı Senih Özay tarafından açılan davada İzmir 3. İdare Mahkemesi, Boğaziçi Üniversitesi Çevre Bilimleri Enstitüsü’nün olumlu Bilirkişi Raporu’na dayanarak iptal talebini oybirliği ile reddetti. Koza Altın İşletmeleri A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Hayri Öğüt, “Türkiye Cumhuriyeti’ndeki bütün kurumlar gibi Koza Altın İşletmeleri de yargı kararlarına son derece saygılı ve yasaların gereklerini harfiyen yerine getiren bir Türk şirketidir” dedi.

17.2 milyon YTL vergi

Gerçekleştirdiği üretim ve çevre teknolojileri ile dünyanın örnek aldığı Ovacık Altın Madeni’nin haklılığı, İzmir 3. İdare Mahkemesinin ÇED Raporu iptal talebine verdiği red kararı ile bir kez daha ortaya çıktığını ifade eden Koza Altın İşletmeleri A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Hayri Öğüt, sözlerine şöyle devam etti:

“Boğaziçi Üniversitesi Çevre Bilimleri Enstitüsü’nde görev yapan Bilirkişi Heyetinin Ovacık Altın Madeni sahasında yaptığı incelemeler sonucunda oluşturduğu söz konusu raporda “Ovacık Altın Madeni’nin mevcut şekilde işletilmesi ve izlenmesi ile ekonomik ömrünün bitmesinden sonra kapatılması ve rehabilite edilmesi süreçlerinde çevre ve insan yaşamını risk altına alacak, çevre ve yaşam kalitesini düşürecek ve nihayet çevre ve insan yaşamı için olumsuz sonuçlar ortaya çıkaracak bir durum bulunmadığı” ifade edildi.”

Genel Müdür Yardımcısı Hayri Öğüt, “Çevre ve insan sağlığına duyarlılığının yanı sıra, 2006 yılı Ankara Kurumlar Vergisi sıralamasında 18.7 milyon YTL vergi ödeyerek ülke genelinde 71’nci olan Koza, 2007 yılında da 17.2 milyon YTL vergi ödüyor. Çalıştığı iki buçuk yıl içerisinde ödediği SSK işçi, işveren payları, devlet hakkı ve muhtasarlar da eklendiğinde bu rakam 60 milyon YTL’yi buluyor. Ülke ve bölge ekonomisine katkısıylada adından iftiharla söz ettiriyor. Yanlış ve maksatlı olarak, bilimsellikten uzak, sosyo ekonomik gerçeklerle bağdaşmayan hukuk dışı açıklamaları ile çalışmalarımızı karalamak isteyenlere en güzel yanıtı “Bergama-Ovacık Altın Madeni hukuka uygundur” diyerek yine yargı vermiş oldu.

Adalet yanıtladı

Pervasızca Türk altın madenciliğini baltalamak, halkı yanıltmak ve bu süretle kamuoyu oluşturmaya çalışmak bu grupların artık bilinen yöntemlerindendir. İzmir 3. İdare Mahkemesi kararı ortadayken “Yargı kararlarına rağmen Ovacık Altın Madeni çalışıyor, hukuk çiğneniyor” iddiasıyla hukuk adına nasıl bir hukuksuzluk sergilendiği gözler önündedir. Bu vesile ile ifade etmek isteriz ki, bugüne kadar hazırlanan tüm bilirkişi raporlarında ve yıllardır Devlet yetkili kurumları tarafından düzenli olarak yapılan tüm denetlenmelerde insan sağlığı ve çevre güvenliğini tehdit edebilecek en küçük bir risk faktörü dahi tespit edilmemiştir” diye konuştu.

Yenigün / 05.03.2008