Ovacık altın madeni rehabilite edilecek

 
 

İZMİR (Demokrat Radyo)- Çeşitli üniversitelerden bir araya gelen bilim insanları, 'Bergama-Narlıca Uluslararası Rehabilitasyonu' çalışması yapmak üzere keşif yaptı.

Bergama Ovacık Altın Madeni işletmesinin hukuken bitmesi üzerine başlatılan keşif çalışmasından önce Narlıca Köyü'nde halka konuya ilişkin bilgi verildi.
Bergama Köylülerinin avukatı Senih Özay'ın çağrısı ile oluşturulan heyet, Ovacık Altın Madeninin rehabilite edilerek, zararsız hale getirilmesi için çalışmalar yürütmeyi hedefliyor.
Narlıca Köyünde halka bilgi vermek amaçlı yapılan toplantıda konuşan Av. Senih Özay, Bergama'da işletilen Ovacık Altın Madeni'nin geçmişine ilişkin kısa bir hatırlatma yaparak, yıllardır sürdürülen hukuki ve sivil direnişe rağmen madenin kapatılmadığını söyledi.
Yapılan hukuksuzluğun her geçen gün artarak sürdüğüne dikkat çeken Özay, "Biz aslında hukuken kapalı olması gereken bu madenin rehabilitesi için çalışmalara başladık. Bu madenin zararlarını azaltarak rehabilite edilmeli. Bunun için bilim heyeti oluşturduk" dedi.
Daha sonra yapılacak keşif konusunda bilgi veren Prof. Dr. Ümit Erdem ise, "Biz burada bir keşif yapacağız. Edineceğimiz bilgiler ve materyaller doğrultusunda raporlar hazırlayıp yetkili kurumlara ileteceğiz" diye konuştu.
Bilgilendirme toplantısından sonra Prof. Dr. Nur Sözen, Prof. Dr. Hans Gunter Bart, Prof. Dr. Ümit Erdem ve Lefke Çevre Tanıtma Derneği Başkanı Enver Bıldır altın madeni çevresinde keşif çalışması yaptı.
Yapılan keşif sırasında alınan bilgiler doğrultusunda rapor hazırlanacağını belirten heyet, en az zararla nasıl rehabilitasyon gerçekleştirileceği konusunda gerekli çalışmaları yürüteceklerini açıkladı.

Demokrat Radyo – 09.06.2007