Otopark inşaatı durdu

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kültürpark'ta yapımı planlanan yeraltı otoparkı için inşaat çalışmalarını sürdürüyordu

BELEDİYE, BİLİMSEL KURULUŞLARDAN GÖRÜŞ ALMADIĞINI FARK ETTİ
Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, Kültürpark'ta yapılacak yeraltı otoparkı için gerekli yerlerden onay aldıktan sonra çalışmalara devam edeceklerini açıkladı

SARP ÖZER (Yeni Asır – 17.08.2006)

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu Kültürpark Alanı'nda yapılması planlanan Yeraltı Otoparkı'nın inşaatını durdurduklarını açıkladı. Yeraltı otoparkı konusunda
İzmir 1 Numaralı Kültür Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nun aldığı 'Bilimsel kuruluşlardan görüş alma kararının' tavsiye kararı olmaktan çıkarılıp zorunlu hale getirilmesi konusundaki kararı gözden kaçırdıklarını ifade eden Kocaoğlu, "Bu konuda idari bir zafiyet yaşadık. Karar bürokrat arkadaşlarımızın gözünden kaçtı. Bunun telafisi için inşaat faaliyetlerini durduruyoruz. Bilimsel görüşler alındıktan sonra çalışmalarımıza devam edeceğiz" dedi.

Gözden kaçtı
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, dün 19 meslek odasının Kültürpark'ta yapılacak yeraltı otoparkını protesto etmek için yaptığı basın açıklamasının hemen ardından makam odasında basın toplantısı düzenledi. Kocaoğlu, Kültürpark alanında yapılması planlanan yeraltı otoparkının inşaatının durdurulduğunu açıkladı. Kültürpark'ta yapılacak yeraltı otoparkı konusunda gözden kaçan bir noktanın yeni farkedildiğini dile getiren Kocaoğlu, şunları söyledi:
"İzmir 1 Numaralı Kültür Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nun 12 Mayıs 2005'te aldığı kararla, yeraltı otoparkının yapımı sırasında ağaç dokusunun zarar görmemesine yönelik bilimsel kuruluşlardan görüş alınmasının tavsiye edilmesine karar verildi. Alınan karar bağlayıcı değildi. Ancak gerekli görüldüğü zaman bir görüş alınması isteniyordu. Aynı kurul bu sene 9 Mart'ta yaptığı toplantıda tavsiye kararı konusunda değişiklik yaptı. Bu değişiklikle birlikte ağaç dokusunun zarar görmemesine yönelik bilimsel kuruluşlardan görüş alınması ile ilgili tavsiyenin yerine getirilmesine ilişkin plan notunun katılması koşulu getirdi. Karar ile tavsiye niteliğindeki bilimsel çevrelerden görüş alınması konusu zorunlu hale geldi. Tavsiye kararın zorunlu olmasından dolayı idari olarak zafiyet söz konusudur. Telafisi için gerekli tedbirleri alıyoruz. Bunun telafisi için bugünden itibaren inşaat faaliyetleri durduruyoruz."
Yeraltı Otoparkı konusunda alınacak bilimsel görüşlerin ardından çalışmaların devam edeceğini dile getiren Kocaoğlu, "Bilimsel raporlarda olumsuz görüş olabilir. Alınan görüşleri değerlendireceğiz. Şartlar ne gösteriyorsa onu yapacağız" diye konuştu. Kültürpark'ta yapılması planlanan otoparkın ihtiyaç olduğunu belirten Kocaoğlu, şöyle devam etti:

İhtiyaç var
"Büyük kentlerde parkların altına otopark yapılır. Bizim otopark için bulduğumuz yer Kültürpark'ın altıdır. Kültürpark'ta otopark yapılmasına karşı olan arkadaşlarımız şu andaki fuarın üstünün otopark olarak kullanılmasından, okul bahçelerinin otopark olmasından hoşnut mudur? Atatürk Spor Salonu önündeki 132 araçlık otopark full olarak çalışmaktadır. Bu bölgede otoparka ihtiyaç vardır. Ayrıca bu konuda eksiğimiz var kabul ediyorum. Burada bir atlama yapılmış, ancak kentin ihtiyacı olan projelerin desteklenmesi gerekir. Ciddi yatırım politikaları ile bu yatırımları gerçekleştiriyoruz. Bu konuyu da halledeceğiz. Önemli olan kent merkezinin rahatlatılması oradaki otoparkın yapılması ve buradaki halkın yararlanmasıdır. Bizim Alsancak'ta trafik yoğunluğunu artırmak için değil kente araç girmesini azaltmak için projeler yapıyoruz. Otopark'ın yapılmasının ardından Kültürpark'a araç girişini tamamen kaldıracağız."