Otelin hastaneye dönüşmesine ’dur’

KUŞADASI, (DHA)

KUŞADASI’nda hastane açmak isteyen Vatan Hastaneleri Grubu, Viking Otel’i satın alarak imar değişikliği talebiyle belediyeye başvurdu. Belediye meclisinde talepleri kabul edilen Ege Sağlık Tesisleri ve Eğitim Müesseseleri A.Ş. inşaata başlarken, Kent Konseyi Başkanı Bülent Tokuçoğlu yürütmenin durdurulması talebiyle mahkemeye başvurdu.

CİDDİ SORUNLAR YARATACAK

Açık balkonların kapalı alana dahil edilmesi, bina imarının artırılması, çıkmalar yapılması ve hastane donanımına uygun yıkımlar yapılmasının ciddi sorunlar yaratacağını söyleyen Tokuçoğlu’nun başvurusunu değerlendiren mahkeme üç kişilik bilirkişi heyetini görevlendirdi.

Şehir plancıları Ayla Yüksel, Özay Gül ile İnşaat Mühendisi Fevzi Şentüfekçi’den oluşan bilirkişi heyeti hazırladığı ve söz konusu alanda hastane yapımına karşı çıkan 13 sayfalık raporu mahkemeye sundu. Raporu değerlendiren Kamil Ergün başkanlığındaki mahkeme heyeti, "Her ne kadar Kuşadası’nın bir sağlık tesisine ihtiyacı değerlendirilse de yer seçimi ve büyüklüğü yönüyle hastane kullanıcılarına sunması gereken kriterleri taşımayan dava konusu alanın şehircilik ilkeleri ve planlama esaslarına uyarlığı bulunmamıştır" dedi.

Hürriyet Ege – 30.03.2007