Ormanlarımızı cayır cayır yaktılar

Muğla Bodrum'da önceki gün meydana gelen yangından sonra dün de İzmir'de Menderes'in Ahmetbeyli beldesi, Çeşme Ildırı, Foça ve Menemen'de de orman ve makilik alanlardan alevler yükseldi

FATİH ŞENDİL/İBRAHİM EVRİM AYRAL (Yeni Asır 09.07.2007{nomultithumb})

Dün Ahmetbeyli'de çıkan yangın rüzgarın da etkisi ile geç saatlere kadar kontrol altına alınamadı. Bodrum'da olduğu gibi Ahmetbeyli'de de bazı yazlıkçılar yangın sürerken güneşlenmeye ve denize girmeye devam etti. Menderes ilçesine bağlı Ahmetbeyli beldesi ile Selçuk ilçesinin Gölova köyü sınırlarından başlayan ve rüzgarın da etkisiyle Pamucak sahiline kadar yayılan yangın, geç saatlere kadar kontrol altına alınamadı. Yangında Claros Koyu ve antik şehri ile Baradan Koyu tamamen yandı. Bu bölgede aşırı duman nedeniyle Gölova köyünün bir kısmı, Yoncaköy ve yaklaşık 2 bin kişinin denize girmek için geldiği Claros Dinlenme Tesisleri boşaltıldı.

Akşama kadar sürdü
İzmir'in Menderes ilçesine bağlı Ahmetbeyli beldesi ile Selçuk ilçesinin Gölova köyü sınırlarından başlayan yangın rüzgarın da etkisiyle Pamucak sahiline kadar yayıldı. Yangın, geç saatlere kadar kontrol altına alınamadı. İzmir'in Menderes ilçesine bağlı
Ahmetbeyli beldesi Claros Koyu ve antik kenti ile Baradan Koyu'nun tamamen yandığı, yaklaşık 100 hektarlık çam ve makilik alanda hasarın meydana geldiği yangında, 7 kilometrelik sahil şeridinin etkilendiği tahmin ediliyor.

Vali Kıraç yetişti
Çok sayıda helikopter ve yangın söndürme uçağının müdahale ettiği çalışmaları izlemek için Vali Cahit Kıraç da İzmir'de Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün katılarak başkanlık ettiği EXPO Toplantısı'ndan ayrılarak Ahmetbeyli'ye geldi. Kıraç, Menderes Kaymakamı Ahmet Önal ve Jandarma Alay Komutanı Albay Murat Kırkaya'dan bilgi aldı. Ahmetbeyli Jandarma Karakolu'nda bilgi alan Kıraç, "Devletin tüm kurumları çalışmalar için seferber olmuştur" dedi.
Selçuk Kaymakamı Aziz İnci, akşam saatlerinde yaptığı açıklamada, yangının, rüzgarın etkisiyle sahil kesimine yayıldığını söyledi. İnci, "Şu anda ne kadar alanın hasar gördüğünü söylemek çok zor. Yangın hala devam ediyor. Bölgede bulunan yaklaşık 7 kilometrelik sahil şeridi yangından etkilendi. Tahminen 100 hektardan fazla çam ve makilik alan, yangında hasar gördü" dedi.
Yangının, elektrik hatlarında meydana gelen kıvılcımlardan kaynaklandığının sanıldığını bildiren İnci, sahil şeridindeki Claros Koyu ve antik şehri ile Baradan Koyu'nun tamamen yandığını bildirdi.
İnci, bölgedeki yazlık sitelerin boşaltıldığını, Claros Koyu'nda mahsur kalan 4 kişinin ise bölgede bulunan vatandaşların deniz yoluyla yaptıkları yardım sayesinde kurtarıldığını belirtti.

Dün öğle saatlerinde çıkan ve geniş bir alanda etkili olan yangını kontrol altına alabilmek amacıyla ekipler çalışmalarını geç saatlere kadar sürdürdü. Selçuk'ta bulunan Türk Hava Kurumu'na ait 4 söndürme uçağı ile 1 keşif uçağı, bölgeye defalarca sorti yaptı. Ayrıca yangın söndürme helikopterleri ile de müdahale çalışmaları yapıldı. Yangının sahil kesimlerine doğru ilerlemesi nedeniyle jandarma ekipleri, Gümüldür ile Selçuk arasındaki sahil yolunu İzmir yönüne doğru trafiğe kapattı.

2 bin kişi tahliye edildi
Menderes'e bağlı Ahmetbeyli beldesi ile Selçuk ilçesinin Gölova köyü yakınında başlayan yangın, gece yarısına doğru kontrol altına alınabildi. Akşam karanlığında rüzgarın etkisiyle büyüyen yangın, 5 bine yakın konutu tehdit altına aldı. Sitelerde bulunan 2 bin kişi tedbir olarak tahliye edildi. Gölova'dan başlayan ve Pamucak sahiline kadar yayılan yangında, Klaros Koyu ve antik kenti ile Baradan Koyu tamamen tahrip olurken, yaklaşık 100 hektarlık çam ve makilik alanda da hasar meydana geldi.

Çeşme'de korkulu gece
İzmir Orman Bölge Müdürü İsmail Üzmez, Çeşme'deki makilik alanda çıkan yangını şiddetli rüzgar nedeniyle kontrol altına almakta güçlük çekildiğini açıkladı. Üzmez, "Ahmetbeyli ile Selçuk arasındaki yangından çok endişelendik. Koordineli bir çalışma ile etrafını çevirip kontrol altına aldık. Çeşme'nin Germiyen Köyü yakınlarında makilik alanda çıkan yangın ise rüzgarın da etkisiyle kontrol altına alınamadı. 14 arazözle mücadele ediyoruz" dedi.
Üzmez, Çeşme'deki yangının herhangi bir yerleşim yerini tehdit etmediğini de sözlerine ekledi. Çeşme Kaymakamı Nazmi Günlü de bölgeye gelerek çalışmalar hakkında İsmail Üzmez'den bilgi aldı.

BODRUM
Bin hektar alan bir günde kül oldu

 

ZEKİ ÖZKESKİN (BODRUM)

Bodrum'da önceki gün sabah saatlerinde başlayıp bin hektar alanda etkili olan yangın, orman işçilerinin ertesi sabaha kadar süren çalışmaları sonucu tamamen kontrol altına alındı. Yangının etkili olduğu Kızılağaç, Çiftlik ile Pınarlıbelen köylerinde bazı vatandaşların arazileri, küçükbaş hayvanları, evleri ve araçları yandı.
Orman Genel Müdürü Osman Kahveci, bu alanların en kısa zamanda ağaçlandırılacağını ifade etti. Orman yangınında tahliye edilen Barbaros Kempinsky By Otel'in Genel Müdürü Michael Sorgeufrey, otel çalışanlarının ve misafirlerin otele döndüğünü söyledi. Otelin personeli, müşterileri, otele gelişlerinde güllerle karşıladı.
Öte yandan Manavgat'ın Bucakşıhlar ve Dikmen köylerindeki yangının 100-150 hektarlık alanda etkili olduğu bildirildi.

MENEMEN
Köyün sınırında durduruldu

Menemen'in Muradiye mevkiinde de çıkan yangın kısa sürede Alaniçi köyü sınırlarına yayıldı. İzmir'in 4 ayrı noktasında çıkan yangınlara çok sayıda yer ekibi, arazöz, helikopter ve uçaklarla müdahale edildi.

FOÇA
Askeri tesislerin çevresi yandı

ŞÜKRÜ ERCAMAT (FOÇA)

Foça Çıkarma Filo Komutanlığı sınırları içinde makilik alanda henüz bilinmeyen nedenden dolayı yangın çıktı. Görevlilerin haber vermesi üzerine bölgeye gelen Orman Bölge Müdürlüğü'ne bağlı yer ekipleri ile itfaiye ekipleri, yangını söndürmek için çalışmalara başladı.
Makilik alandaki çıkan yangının askeri tesise ve yerleşim alanlarına sıçrama tehlikesinin olmadığı, söndürme çalışmalarının sürdürüldüğü belirtildi.