Ormanlar özelleştiriliyor

TMMOB Peyzaj Mimarları Odası İzmir Şube Başkanı Prof. Dr. Erhan Vecdi Küçüker-baş, "Bodrum'da ağaçlandırılan alan özel kişilere satıldı" dedi.

Prof. Dr. Küçükerbaş, "Hükümetin sorumlu bakanı Sn. Osman Pepe ise Kocaeli'nde bir kahvaltı sofrasında 'Bazı hainler ormanlarımızı yakıyor. En büyük servetimiz olan ormanlara kastedenlere lanet olsun' diyor, yani sadece hayıflanıyor. Vatandaşlarımıza sesleniyoruz. Hükümet görevini yerine getirmiyor. Ülkede alarm durumu verilmeli. Seçimlerin arkasına sığınılmamalı" dedi.

Küçükerbaş sözlerine şöye devam etti: "Birkaç yıl önce Bodrum Konacık'da doğal SIT alan statüsünde ve üzerinde zeytin ağaçları olan ormanımızda bir yangın oldu. Bu bölge ağaçlandırıldı ve Ayhan Şahenk Ormanı adı verilerek Orman Bakanı tarafından açılışı yapıldı. Sakın, işte devlet büyüklerimiz gerekeni yapmışlar diye düşünmeyin. Bu orman alan içinde tabii ki sadece ağaçlarımız yoktu. İçinden geçen dere yatağı ile devlet arazisi olan bu alan bir süre sonra orman özelliği kalmadı bahanesiyle özel kişilere satılmış.Bir taraftan inşaat sektörü için kurban edilen orman alanlarımız, bir taraftan da AB direktiflerinin ner-deyse birebir çevirisi ile dayatılan ülkemizin tüm orman alanlarını tehdit eden maden yasası…" ifadelerine yer verdi.

Yeniden düzenlenen maden yasasının ormanların ve doğal örtünün yok edilmesine önayak olacağını belirten Prof. Dr. Küçükerbaş, "Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Yönetimi, bütün mücadelelere rağmen halkının sesine kulak vermeyerek bu yasayı çıkaranlara, emperyalistlere ve ülkemizdeki işbirlikçilerine 'bu ülkenin sahipsiz olmadığını' buradan bir kez daha yineliyor ve TMMOB Peyzaj Mimarları Odası İzmir Şubesi olarak kaynaklarımıza, değerlerimize sahip çıkacağımızı bir kez daha ifade ediyoruz" diye konuştu.

Birgün – 20.07.2007