Ormana villakondu darbesi

EMRE DÖKER 

Foça Kozbeyli’nin yarısını da satışa çıkaran 2/B yasasının kaçak villa sahiplerinin işine yarayacağı vurgulanıyor

 Eski Tapu ve Kadastro Genel Müdür Yardımcısı Orhan Özkaya, Doğu ve Anadolu'da 2/B kapsamına alınan arazi bulunmadığını kaydederek, buna karşın rantın daha yüksek olduğu Ege ve Marmara'da işlemin yoğunlaştığına dikkat çekti.

Eski Tapu ve Kadastro Genel Müdür Yardımcısı Orhan Özkaya, Doğu ve Anadolu'da 2/B kapsamına alınan arazi bulunmadığını kaydederek, buna karşın rantın daha yüksek olduğu Ege ve Marmara'da işlemin yoğunlaştığına dikkat çekti.

AKP hükümetinin geçen temmuz ayında çıkardığı torba yasayla, sözde orman niteliğini yitirmiş 2/B alanlarındaki kaçak yapıların affedilmesi uygulamasının, “villakondu” affına dönüştüğü belirtildi.

Emekli Tapu ve Kadastro Genel Müdür Yardımcısı Orhan Özkaya, 2/B arazilerinin ölçüm işlemlerinin hızlandırılmış ihale yöntemiyle tamamlandığını belirterek, “Bu af ‘havuzlu villa affı’na dönüştü. Yasa gecekondulara çözüm getirmeyecektir. Alibeyköy, Çavuşbaşı, Beykoz gibi orman dışına çıkartılan alanlarda oluşmuş yerleşimlere çözüm olmayacaktır. Çünkü bu yerleri halk alacak gelir düzeyinde değildir. Ancak bu yasa Bebek ve Sarıyer sırtlarındaki, Beykoz’daki, Acarkent’teki hazine ya da 2/B kapsamındaki havuzlu villaların malikâne sahiplerine tescil edilmesine yarayacak” dedi.

Özkaya, Türkiye’de 2/B ile orman dışına çıkarılan alan miktarının 4 bin 500 kilometrekare olduğunu da söyledi. Türkiye yüzölçümünün yüzde 5'inin orman alanı dışına çıkarıldığını belirten Özkaya, bu rakamın Türkiye ormanlarının yüzde 20'si anlamına geldiğini, kaybedilen alanın KKTC’den de büyük olduğunu dile getirdi. Kadastro çalışmalarının tamamlanması sonucunda bu alanların 6 bin kilometrekareye ulaşacağını da belirterek, “Ancak işin ilginç tarafı Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da 2/B kapsamında orman dışına çıkarılmış alanın bulunmamasıdır. Bu kapsama giren kentler, Hakkari, Van, Kars, Ağrı, Ardahan, Erzurum, Mardin, Erzincan, Iğdır, Şırnak, Batman’dır. Bu da, ülkenin siyasal ve ticari rant getiren bölgelerinin, kıyı kesimlerinin ve özellikle, Antalya, İstanbul, İzmir, Muğla, Bursa, Aydın gibi bölgelerinin ne kadar yağmaya açık olduğunun göstergesidir” dedi.

Bu arada geçmişi yaklaşık 600 yüzyıl öncesine dayanan Foça’nın Kozbeyli köyündeki çoğu Osmanlı mimarisi özelliği taşıyan 157 ev, orman bölgesi sınırları içinde kaldığı gerekçesiyle 2/B yasası kapsamında satışa çıkarıldı. Satılacak taşınmazlar arasında tarihi cami ve köyün kurucusu Kuzu Bey tarafından yaptırılan kulenin de bulunması dikkat çekti.

 

Kaynak: Cumhuriyet Ege – 09.11.2010