‘Orman yangınlarını durdurun’

TMMOB’a bağlı Peyzaj Mimarları Odası (PMO), Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Peyzaj Mimarları Bölüm Başkanlığı ve Çukurova Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı Bölüm Başkanlığı, ortak bir açıklama yaparak art arda çıkan orman yangınlarına tepki gösterdiler.
Ortak açıklamayı okuyan PMO Başkanı Ayşegül Oruçkaptan, iki haftadır ülkenin çeşitli bölgelerinde orman yangınları çıktığını, Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe’nin ise yangınlar karşısında yalnızca hayıflandığını belirtti. En son Hatay, Mersin, Adana, Osmaniye ve Maraş’ta yangınlar çıktığını hatırlatan Oruçkaptan, orman yangınlarına karşı Hükümetin görevini yerine getirmediğine dikkat çekerek seçimlerin arkasına sığınılmadan, acil önlemler alınması gerektiğinin altını çizdi.
Oruçkaptan, orman alanlarının sermayenin doymak bilmeyen para hırsına kurban edildiğini ve AB direktifleriyle dayatılan maden yasasının tüm ormanları tehdit ettiğine dikkat çekti. 5177 sayılı Maden Yasası’nda yapılan değişiklikle, alanların madencilik faaliyetlerine açıldığının altını çizen Oruçkaptan, yasanın iptali için Ağustos 2004’te yürütmeyi durdurma istemiyle Anayasa Mahkemesi’ne gidildiğini, henüz mahkemeden karar çıkmadığını hatırlattı. Yasanın davası sürüyor olmasına rağmen, yanan alanların hükümet tarafından maden arama şirketlerine tahsis edildiğini söyleyen Oruçkaptan, “Onurlu yönetimlerde bu hatanın faturası görevden uzaklaşmadır, istifadır, hata yapanların cezalandırılmasıdır” dedi.
Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nden Halil Perçin ise 2B alanlarının ağaçlandırılarak kazanılması yerine imara açılmasının yanlış olduğunu belirterek, AKP’nin ve CHP’nin bu konuda aynı görüşte olduğunu söyledi. (Ankara/EVRENSEL)

20.07.2007