Orkinoscuları kimse tutamaz!

Ahmet Yazıcıoğlu  

Türkiye'nin ilk ve tek sakin şehri "Seferihisar"lılara kötü bir haberim var. Çeşme'nin Ildırı ve Gerence koylarındaki dört orkinos çiftliği yetmedi, beşincisi kesinlikle Sığacık körfezine kurulacak. Çünkü Çevre ve Orman Bakanlığı bunda kararlı görünüyor.
"Kültür balıkçıları ve orkinos çiftlikleri" başlıklı yazımın ardından adeta elektronik posta bombardımanına tutuldum.
Çevre ve Orman Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü de bir açıklama gönderdi. Önce o açıklamadan alıntılar yapalım.
Orkinos Geliştirme Projesi yaklaşık 10 yıldır İspanya, Avustralya, Hırvatistan, İtalya, Malta, Yunanistan, Kıbrıs, Libya ve Türkiye gibi ülkelerde uygulanmaktaymış. Doğadan yakalanan orkinoslar, ağ kafeslerde beslemeye alındıklarından, söz konusu proje üretim değil, geliştirme projesiymiş!
Merkezi Madrid'de bulunan ICCAT (Uluslararası Atlantik Tonbalıklarını Koruma Komisyonu), orkinos neslinin tükenmeye başlaması nedeniyle bu türün avlanmasına kısıtlamalar getirmiş. ICCAT, üyesi olan ülkelere her yıl belirli oranda azalan avlama kotası uygulamaktaymış. Türkiye, mevcut yakalama kotasının yetersizliği nedeniyle Güney Kore ile bazı Kuzey Afrika ülkelerinden canlı orkinos ithal etmekteymiş.

SIĞACIK TAMAM
Ülkemizdeki orkinos yetiştirme tesisleri, mevcut Çevre Kanunu'na istinaden "Denizlerde balık çiftliklerinin kurulamayacağı hassas alan niteliğindeki kapalı koy ve körfez alanlarının belirlenmesine ilişkin tebliğ" kapsamında, en yakın kıyıya 0.6 deniz mili uzaklıkta ve minimum 40 metre derinlikte bulunmaktaymış.
Orkinos balıklarının stok yoğunlukları, metreküp başına üç kilogrammış. Bu çiftlikler, yılda yalnızca dört ile altı ay arasında faaliyet göstermekteymiş.
İşte böyle bir şey bu açıklama.
Koskoca Çevre ve Orman Bakanlığı Sığacık Körfezi'ne de orkinos çiftliği kurulmasına izin verdiğine göre, bundan geri adım atacak değil ya. Seferihisarlılar istediğiniz kadar kazan kaldırın, Sığacık'ta orkinos çiftliği ku-ru-la-cak. Çünkü Bakanlığın, Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü'ne göre, orkinoscular denizi kirletmiyor ve katletmiyorlar. Bütün sorun kültür balıkçılarının çokluğunda.

İSYANDALAR
Orkinoscuları yürekten kutluyor, kültür balıkçılarını milleti çipura ve levreksiz bırakmadıkları için kınıyorum!
Yazının başında yağmur gibi elektronik posta aldığımı belirtmiştim ya, "Kimlerden geldi?" diye soracak olursanız onu da açıklayım.
Ildırı ve Gerence'deki orkinos çiftliklerinin kaldırılmasını isteyen Çeşmeli kültür balıkçıları, "Karaburun açıklarına gitsinler" demişlerdi, "Örneğin Küçükbahçe'nin güney ve kuzeyine…"
Küçükbahçeli sevgili okurlarım Yasemin Ok, İlkay Kıvrak, Esin Akın ve Yiğit Şahbal, bana fena halde gönül koymuşlar.
Efendim bu bir örnekti. "Yüzde 100 orada yapılsın" diyen de yok ayrıca. Açık deniz olduğu için köyün adı geçmişti yalnızca. Kimse, "Köyün sahili orkinosçulara verilsin" demiyor ki. Hem bunun kararını kültür balıkçıları da vermeyecek.
Son söz: Çevre ve Orman Bakanlığı 4 orkinos çiftliğinin dördünün de Çeşme'de bulunmasından son derece mutlu görünüyor.
Türkiye'nin denizlerdeki itici gücü kültür balıkçıları ölmüşler de ağlayanları yok. Vah vah…

Kaynak: Yeni Asır – 28.09.2010