‘Onlar sanat düşmanı direnirim, yıktırmam’

Yazar Sevanyan, bölgedeki belediye başkanları ve halkın, "Taklit eser tarihe saygısızlık" sözlerine anlam veremediğini belirterek, "Bu ülkede hepimizde yetecek kadar kaya var. Dalyan'ın çamuru meşhurdur" dedi

İLKER ÇOBAN(HABER MERKEZİ)

İşadamı ve yazar Sevan Nişanyan'ın ilçelerindeki kaya mezarlarının benzerini Selçuk'un Şirince köyündeki Kayserdağı'na yaptırdığını Yeni Asır Gazetesi'nde yayımlanan haberlerle öğrenen ve kendisine "Çakma mezarı yıkarız" diyerek tepki gösteren Muğla'nın Dalyan ilçesi sakinlerine, Nişanya'dan yanıt geldi. Bölgenin belediye başkanları ve halkın tepkisine anlam veremediğini belirten Sevan Nişanyan, "Onlar sanat düşmanı. Bu ülkede hepimize yetecek kadar kaya var. Direnirim ve yaptığım kaya mezarını yıktırmam" dedi. Nişanyan ayrıca, "Dalyan'ın çamuru meşhur" sözleriyle, kendisine tepki gösteren ilçe sakinlerine gönderme yaptı.

TARTIŞMA BÜYÜDÜ
Nişanyan'ın Muğla'nın Dalyan ilçesindeki dünyaca ünlü Kaunos Kaya Mezarları'nın benzerini, otel işletmecisi olduğu Şirince köyüne yaptırmasıyla başlayan tartışma sürüyor. Köyceğiz Belediye Başkanı Salih Erbay ve Dalyan Belediye Başkanı Arif Sarı ile ilçe sakinlerinin sert tepkisine yanıt veren Nişanyan, "Eylem yapanlar ve tepki gösterenler, çağdaş mezarlara karşılar. Bunun dışında hiç bir şey söylemek istemiyorum" diye konuştu.

TAMAMLAYACAĞIM
Sevan Nişanyan, taklit kaya mezarının inşaatına geçen yıl 15 Nisan'da hiç bir kurumdan izin almadan başladı. İlk olarak köylerdeki yapılardan sorumlu olan İl Özel İdaresi görevlileri gelerek inşaatı mühürledi. Bunun üzerine Nişanyan, imar mevzuatında kaya mezarı ile ilgili madde bulunmadığını belirterek İdare Mahkemesi'ne başvurarak, İl Özel İdaresi hakkında dava açtı. Bu süreçte İl Özel İdaresi, "Pardon görev alanımızda değilmiş" diyerek konuyu Selçuk Orman İşletme Şefliği'ne havale etti. Selçuk Orman İşletme Şefliği ise orman alanına zarar verdiği gerekçesiyle Nişanyan hakkında dava açtı. Bu mahkemenin kararı beklenirken Nişanyan, kaya mezarının kaba inşaatını bitirdi. Yıllardır çalıştığı mermer ustası ile mezarın ince işçiliğini yapmaya başlayacağını belirten Nişanyan, inşaatı tamamlamakta kararlı olduğunu söyledi. Nişanyan, Selçuk Orman İşletme Şefliği'nin hakkında açtığı davayı da ciddiyetten uzak bulduğunu ve yok saydığını söyledi.

'Tarihi kopyalamakla bir sonuca ulaşamaz'
Tüm dünyada Kaunos Kaya Mezarları ile anılan Dalyanlılar, önceki gün Nişanyan'ın yaptırdığı kaya mezarına tepki gösterdiler. "Çakma mezarı yıkarız" diyen Dalyan sakinleri, Nişanyan'ın tarihe saygısızlık yaptığını belirttiler. Köyceğiz Belediye Başkanı Salih Erbay, "Bölge insanı olarak tarihimize yıllardır sahip çıkıyoruz. Şirince'nin Kaunos ile ne ilgisi var" derken, Dalyan Belediye Başkanı Arif Sarı, "Tarih her bölge için ayrı yazılır. Tarihi kopyalamakla hiç bir yere varılamaz. İnsanlar aldatılmak isteniyor" diye konuştu.
Köyceğiz-Dalyan Doğa Tarih Kültür Derneği Başkanı Yücel Okutur ise, Nişanyan'ın kötü bir kopyacılık yaptığını belirterek, gelecek kuşaklar için de kötü bir örnek olduğunu söyledi. Arkeolog Altan Türe de, "Tarihsel bir mirasın başka bir turistik merkeze yapılmak istenmesi aldatmacadır" dedi.

Kaynak: Yeni Asır – 07.04.2010 {nomultithumb}