Okullarda çürük alarmı

Okullarda çürük alarmı

Turan GÜLTEKİN

İzmir’de çürük olduğu ve acil olarak güçlendirilme yapılması gereken 49 okulun okulda okulların açılmasına bir hafta kalmasına karşın henüz bir çalışma yapılmaması İzmir İl Genel Meclisi’nde tartışmaya yolaçtı.

Meclis Üyesi Ercan Tatı, çürük okulların eğitime açılmaması için Vali Kıraç ile görüşmeyi teklif etti. Tatı, 2001 yılındaki depremin ardından Bayındırlık ve İskan İl Müdürlüğü uzmanlarının İzmir’deki 2589 okulda gözlemsel tespitler yaptığını, bu tespitler sonucunda 243 okulun riskli olduğunu belirlediğini, son iki yıldır okulların açılmasından önce konuyu gündeme taşıdığını söyledi.

İSTEKLER YAPILDI

Tatı’ya, İzmir İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mehmet Ceran cevap verdi. Bayındırlık İl Müdürlüğü ekiplerinin 287 okulda ön inceleme yaptığını ve acil ve çok acil olarak bazı okulların güçlendirmesini istediğini belirten Ceran,"Okulların onarımı için 3 milyon 717 bin, yeni yapım için 18 milyon 717 bin, güçlendirme imalatları için 2 milyon 500 bin ve güçlendirme incelemeleri içinde 200 bin YTL paramız var. İlgili dosyaları verdik" diye konuştu.

07.09.2007 / Hürriyet Ege