OKULLAR ÇATIRDIYOR

ÇÜRÜK BİNALARA ÜÇ YILDIR HALA ÇİVİ BİLE ÇAKILMADI

''Depreme dayanıksız'' diye rapor verdiler. Ne boşalttılar ne yıktılar ne de güçlendirme yaptılar. Binlerce öğrenciyi tehlikeyle burun buruna bıraktılar

GÜNÜN HABERİ – Milliyet Ege- 05.11.2007{nomultithumb}

110’u yüksek riskli çıktı
BİRİNCİ derece deprem kuşağında bulunan İzmir’de kimi okul binalarındaki gözle bile görülen yıkılma tehditi tam üç yıl önce gündeme getirildi. İl Genel Meclisi’nin devreye girmesiyle Bayındırlık ve İskan Müdürlüğü uzmanları 237 binayı test etti, 110’u riskli bulundu.

Havanda su dövdüler
BU okullardan 61’ine acilen, 49’una da çok acilen el atılması rapor edildi. Ancak aradan geçen süre içinde adeta havanda su dövüldü. Eğitime devam edilen çürük binalar ne boşaltıldı ne yıkıldı ne de güçlendirildi. Binlerce öğrencinin canı tehlikeyle karşı karşıya kaldı.

İL GENEL MECLİSİ BAŞKANI

2009’a kadar bekleyin, hesabını benden sorun
İl Genel Meclisi Başkanı, AKP’li İsmail Yılmaz, sorunun temelinde, yıllar önce uygulanan ihale sisteminin bulunduğunu söyledi. Yılmaz, şöyle dedi: Bir inşaatın maliyeti üç aşağı beş yukarı bellidir. Yüzde 40-50 indirimle işi alıyor ve devletin kurumu da yasalar gereği vermek zorunda kalıyorsa sıkıntı kaçınılmazdır. Şimdi böyle bir durum yok. İşi en düşük fiyat verene değil, yapabilecek olana veriyoruz. Okulların güçlendirilmesi için de gereken paramız var. En geç 2009’a kadar tüm okulları sağlamlaştırırız. Aksi halde hesabını benden sorun.

Ne bekliyorsunuz?

Başından bu yana olaya kamuoyunun dikkatini çeken CHP’li Meclis Üyesi Ercan Tatı şöyle konuştu: ''Neden bu işin gereği yapılmıyor? Neden çocuklarımızın daha güvenli binalarda okumaları sağlanmıyor? Olası bir depremde büyük acılar yaşamayalım. Tüm İzmir halkını sorumsuz davrananlardan hesap sormaya davet ediyorum.''

Acı itiraf

Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Genel Meclisi Üyesi Ercan Tatı’nın sorusu üzerine, resmi bir yazıyla yanıt verdi. 237 okulun ön incelemesinin Mart 2007’de Bayındırlık ve İskan Müdürlüğü uzmanlarınca yapıldığı belirtildi. Okul binalarından 110’unun çürük olduğu ifade edildi. Bunlardan da 61’inin acilen, 49’unun da çok acilen tahliye edilmesi gerektiği vurgulandı. Ancak aradan geçen süreye rağmen henüz birşey yapılmadı.