Odalarda seçim heyecanı

Makine, inşaat ve elektrik mühendisleriyle mimarlar, hafta sonu yeni yönetim kurullarını belirleyecek

Odalarda seçim heyecanı
EMRE DÖKER

TMMOB'a bağlı odaların İzmir şubelerinde seçimli genel kurul heyecanı yaşanıyor. Makine, inşaat ve elektrik mühendisleriyle mimarlar, hafta sonu yeni yönetim kurullarını belirleyecek. Şehir plancılarının genel kurulu ise gelecek ay yapılacak.

TEK LİSTE

Makine Mühendisleri Odası İzmir Şubesi genel kurulu yarın Tepekule Kongre ve Sergi Sarayı'nda başlayacak. "Demokrat ve Çağdaş Mühendisler"in tek listeyle katıldığı seçimler ise pazar günü gerçekleştirilecek. 24. olağan kurulda oda yönetiminin değişmeyeceğini vurgulayan Şube Başkanı Mehmet Özsakarya, "24. dönem aday listemiz, şubemizde yıllardır süregelen 'birlikte üretme, birlikte yönetme' çalışma anlayışının devamı niteliğindedir. Hedefimiz, 'çağdaş, planlı, sağlıklı, güvenli kentleşen bir İzmir', 'çağdaş, demokratik, sanayileşen bir Türkiye' ve 'daha etkin, güçlü ve çağdaş bir makine mühendisleri odası' yaratılması yönündedir" diye konuştu.

Makine mühendislerinin aday yönetim kurulu listesi, Mehmet Özsakarya, Kazım Umdular, Melih Yalçın, Özgür Yalçınkaya, İlhami Tezgelen, Selda, Ünver ve Yüksel Yaşartekin'den oluşuyor.

İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi'nde ise "Çağdaş Demokrat Grup" ve "Değişim Grubu" yarışacak. Yarın şube binasında başlayacak genel kurulun ardından pazar günü de Dokuz Eylül Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi'nde (DESEM) seçimler gerçekleştirilecek. Yönetim kurulu adaylığı için Çağdaş Demokrat Grubu'n listesinde Sadettin Uçkun, Murat Barışcan, Sevgi Gür, Tahsin Çinelioğlu, Sedat Demirer, Tayfun Ersan yer alıyor. Değişim Grubu'nun listesi ise Ömer Zafer Alku, Tahsin H. Vergin, Ayhan Emekli, Aydın Nogay, Sadık Can Girgin, Zehra Germen ve Şefika Seyhan Has'tan oluşuyor.

Elektrik Mühendisleri Odası İzmir Şubesi'nde de "demokrat mühendisler"in seçime tek listeyle gireceği bildirildi. Pazar günü şube binasında gerçekleştirilecek seçimlere, N.Sedat Gülşen, Yrd. Doç. Dr. Hacer Şekerci Öztura, Özcan Uğurlu, Ulaş Birgör, Murat Yapıcı, Meltem Yıldırım ve Turgut Eryiğit'in yer aldığı liste katılacak.

SON DAKİKA

Mimarlar Odası İzmir Şubesi genel kurul toplantısı da yarın DESEM'de başlayacak, seçimler ise pazar günü şube binasında yapılacak. Seçimlerde, Tamer Başbuğ, Alev Ağrı, Nilüfer Çınarlı, Necdet Ulema, Ali Boygar Özlen, Arif Altpürk ve Hikmet Sivri Gökmen'li mevcut yönetim kuruluyla, isimleri son ana dek açıklanmayan karşı liste yarışacak. Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi'nin seçimleri de 16-17 Şubat tarihlerinde gerçekleştirilecek. Oda başkanlığı için çalışmalar devam etse de gruplar isimlerini seçime kısa süre kala açıklamak istediklerini belirtiyor.

Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi'nin geçen hafta sonu yapılan seçimlerinde Kamil Okyay Sındır ve ekibi yeniden yönetime seçilmişti. 
 
Cumhuriyet Ege / 25.01.2008