Ocak 2007’de EXPO

Sevgili İzmirliler, EXPO 2015 sayesinde, belki de son yıllarda şehrimiz için yakıştırılan “Birlikte olamazlar, biri ileridekini çekiştirir” gibi sözler yalanlanacak. İnşallah artık birlikte çalışarak elde edilecek başarılar, şehrimizin kazancı olacaktır.

EXPO Yasası, aralık ayı içersinde, bayramdan önce Resmi Gazete’de bir kararname yayınlandı. Dışişleri Bakanlığı tarafından, EXPO 2015 için Yönlendirme Kurulu ilan edildi. 18 kişilik bu kurul içerisinden de 7 kişi yürütme kurulu olacak. Sözün özü, bu konuda resmen görevli olacak kişiler yasayla belirlendi.
Sevindirici olan, Dışişleri Bakanı Sayın Abdullah Gül’ün kurulun başında olmasıdır. Hükümet, EXPO’ya başından beri büyük destek veriyor. Hükümetin bu işe büyük önem verdiğini ve desteğini bundan sonra da aynen sürdüreceğini Sayın Gül, İzmir’e gerçekleştirdiği bayram ziyaretinde bizzat kendi duyurdu.
Hükümet desteği
Bütün bunlar, İzmir için çok hoş gelişmeler. Yıllardır Ticaret Odası Başkanımız bu konuda asıl yetkili olan hükümetlere gitmiş,  “EXPO için üye olunsun ve İzmir bu işe talip olsun” demiş. Fakat hiçbir hükümet buna olumlu bakmamış. Nihayet 59. Hükümetimiz, sayın bakanın da girişimleri sonucu ve Başbakanımızın büyük desteğiyle bu olaya sahiplenmiş.
Şimdi sıra tüm İzmirlilerde…
Şehrimize büyük maddi katkı sağlayacak, aynı zamanda ülkemizin de tanıtımını yapacak bu fuarı İzmir’de gerçekleştirebilmek için birlik ve beraberliğimizi tüm Türkiye’ye göstermekte. Hükümetle işbirliğine aynen Universiade’de olduğu gibi devam edilmeli. Bu iş ondan da büyük. Şehrimizin alt ve üst yapıdaki kazançları, milyar dolarlar değerinde olacak.
Yapılacak birinci işimiz, 18 kişilik kurul içersinde yer alan 11 İzmirlinin tam bir koordinasyon ve birlik içersinde, birimiz için değil, şehrimiz için özverili çalışması olacak.
İster yer seçiminde olsun, isterse logo, rozet, film…
Bütün bunlar ortak akılla, çatlak ses çıkmadan, herkesin kendi sorumluluğuna saygılı olarak yapılırsa hiçbir sorun çıkacağını düşünmüyorum.
Zaten birlikte çalışmanın kerameti de burada değil mi?
Burada bence önemli olan, EXPO 2015’in alınıp alınmamasından daha öncelikli olan, Şubat 2008’e kadar sürdürülecek çalışmalardaki birliktelik olacaktır.
Şehrimiz için bunu başarmalıyız. Aksi takdirde, bu 11 kişinin görevini yapmadığı tarihe not olarak düşülecektir.
Bunu şahsen ben,  hiç mi hiç arzu etmem.

10.01.2007 Gazete Yenigün Gazete Yenigün