İnönü Caddesi’ndeki trafik rahatlayacak

Büyükşehir Belediyesi, Hıfzıssıhha Kavşağı'ndan Yeşillik Caddesi'ne
bağlanacak 6.5 kilometrelik yol için kamulaştırma çalışmalarına başladı


İnönü Caddesi'nden Karabağlar'a gidecek yol, Hıfzıssıhla Kavşağı'ndan başlayacak, İhsan Alyanak Bulvarı ve Erdal Yaklav Caddesi üzerinden Eskiizmir Caddesi'ne, oradan da Yeşillik Caddesi'ne ulaşacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi, kent içi trafiğini rahatlatmaya yönelik çalışmalarına bir yenisini daha ekliyor. İnönü Caddesi'ni Karabağlar'a bağlayacak 6.5 kilometrelik yeni yol için kamulaştırma çalışmalarına başlayan Büyükşehir, Hatay'daki trafik yükünü büyük ölçüde hafifletmeyi planlıyor.
İmar planlarında da yer alan yeni yol, Hıfzıssıhha Kavşağı'ndan itibaren İhsan Alyanak Bulvarı-Erdal Yaklav Caddesi üzerinden Eskiizmir Caddesi'ne ve buradan da Yeşillik Caddesi'ne ulaşacak.

Ulaşıma kolaylık
Kent içi toplu ulaşımı ile karayolu trafiğinin rahatlatılmasına yönelik bir dizi projeyi yaşama geçiren İzmir Büyükşehir Belediyesi, İnönü Caddesi'ni Karabağlar Yeşillik Caddesi'ne bağlayacak 6.5 kilometrelik yeni bir güzergahın oluşturulması için harekete geçti. Hıfzıssıhha-Yaşayanlar İlököğretim Okulu arasında yapımı planlanan 25 metrelik yol gövdesinde kalan taşınmazlar için kamulaştırma haritaları hazırlandı.
İnönü Caddesi üzerindeki Hıfzıssıhha Kavşağı'ndan başlayıp, Yeşillik Caddesi'ne bağlanacak yolun, birçok bölgeyi ve semti birbirine bağlayacağını ve Hatay trafiğini de büyük ölçüde rahatlatacağı bildirildi. Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, mevcut cadde ve yollarda yapılan düzenlemelerin yanı sıra, çeşitli yerleşim bölgelerini ana arterlere ve birbirlerine bağladıklarını, yeni yollar açtıklarını ve karayolu alt-üstgeçitleri inşa ederek kent içi trafiğine nefes aldırdıklarını belirtti.
Yeni güzergah ile ilgili kamulaştırma ve proje çalışmalarının devam ettiğini belirten yetkililer, şu bilgileri verdi:
"Açılacak bu yeni güzergah üzerinden Hatay Caddesi'ni kullanarak Karabağlar-Sarnıç-Gaziemir, hatta Buca istikametine gidecek vatandaşlarımız dahi yararlanacak. Böylece, İnönü Caddesi'nin trafiği de bir ölçüde rahatlayacak. Karabağlar-Sarnıç ve Torbalı istikametinde mobilya, tekstil gibi imalat sektörlerinin faaliyet gösterdiği düşünülürse, yeni yolun sağlayacağı yarar daha da iyi anlaşılır."

Milliyet EGE – 22.11.2007{nomultithumb}