‘Nükleer yasa halka ihanet yasasıdır’

CEM TURSUN – BEDiA BAYKAL

Nükleer Karşıtı Platform'un, 8 Ma-yıs'ta meclisten geçen nükleer yasa metnini protesto etmek ve Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in yasayı bi an önce veto etmesi gerektiğine dikkat çekildi. Yapılan açıklamada, "Ülkemizin ve halkımızın hiç bir yarasını sarmayacak ve hatta yeni yaralar açacak bu 'kökü dışarda' yasayı Sayın Cumhurbaşkanımızın onaylamayacağını biliyor ve ivedi olarak veto etmesini talep ediyoruz" denildi.

AKP Hükümeti'nin giderayak ülkemize ve halkımıza karşı ağır bir ihanet girişiminde bulunarak Nükleer Yasa'yı meclis-den geçirdiğini ve bu yasa metninin buram buram tercüme koktuğunu savunan Erol Celepsoy, "Çünkü bu yasa metni yabancı nükleer lobilerin AKP Hükümeti'nin önüne koyduğu bir metindir" ifadesini kullandı.

CUMHURBAŞKANINA MEKTUP

Nükleer Karşıtı Platform yapılan açıklama-nını ardından, Nükleer Güç Santrallerinin Kurulması ve İşletilmesi ile Enerji Satışına İlişkin 5654 sayılı kanunu veto etmesini istediklerini belirten mektup okundu ve Galatasaray Postanesi'nden Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezere gönderdi.

Öte yandan Ankara'da İğdır'daki sivil toplum örgütleri, Sağlık Bakanı Recep Akdağ'a gönderdikleri mektupta, Türki-ye-Ermenistan sınırında yer alan ve İğdır il merkezine sadece 16 kilometre uzaklıkta bulunan Metsamor Nükleer Santra-li'nin ölüm saçtığını bildirdiler.

Birgün -16.05.2007