‘Nükleer santrala ihtiyaç yok’

Birgün 10.03.07   

 

ÖZLEM ZORCAN – ERKAN ÇINAR – UFUK KOŞAR

Türkiye'nin çeşitli üniversitelerinde görev yapan bilim insanları nükleer santral karşıtı bir bildirge üzerinde uzlaştı. Üzerinde uzlaşılan metin İstanbul, Ankara ve İzmir'de yapılan toplantılarla kamuoyuna duyuruldu.

Elektrik Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi'nin Harbiye'de-ki toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen açıklamayı EMO İstanbul Şubesi Başkanı Erol Celep-soy yaptı. Açış konuşmasından sonra Prof. Dr. Tolga Yarman, 166 bilim insanının imzasını taşıyan metni ayrıntılı olarak anlattı. Daha sonra söz alan Doç. Dr. Melih Baş ise nükleer sant-ralların ekonomi politikası üzerine açıklamalarda bulundu.

EMO İstanbul ve Ankara şubelerinde yapılan açıklamalarda da, nükleer santral kurma kararının bilimsel değil, siyasal bir seçim olduğu vurgulandı ve birçok ülke nükleer santralları tasfiye ederken Türkiye'nin nükleer santral kurmaya kalkmasının yanlışlığına dikkat çekildi. Halen Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) görüşülmekte olan "Nükleer Güç Santrallarınm Kurulması ve İşletilmesi ile Enerji Satışına İlişkin Kanun Tasarısı" nedeniyle, sağlıklı ve güvenli bir toplum ve onun geleceği için, nükleer enerji ve nükleer santrallar hakkındaki bilgi ve görüşlerin paylaşıldığı toplantılarda, şu değerlendirmeler yapıldı: » Küresel ısınmanın çözümü diye nükleer santral yatırımı yapmak yağmurdan kaçarken bataklığa saplanmaktır. » Nükleer santrallar, hiçbir ülkede sigorta şirketlerince sigortalanmaz. Çünkü bir nükleer kaza sonucunda oluşacak ve kuşaklar boyu sürecek, Çer-nobil felaketinde olduğu gibi birkaç ülkenin ekolojik felaket bölgesi ilan edilmesine neden olabilecek insan ve çevre sağlığı kayıplarının maddi ve manevi boyutu, tahmin edilemeyecek ve karşılanamayacak ölçüde büyük olabilir. » Nükleer santralların kaza ve düşmanca saldırılara maruz kalma riskleri ülkemiz için daha fazladır. » Radyosyonlu atıkları tehlikesiz olarak yöneten bir teknoloji henüz geliştirilememiştir.

» Ülkemizde bol, yeterli, ucuz, temiz ve yenilenebilir enerji kaynakları vardır. Bunların değerlendirilmesi gerekir. » Ülkemiz, imzaladığı uluslararası anlaşmalarla, nükleer silah yapmayacağını kabul etmiştir. Bu nedenle Türkiye'ye nükleer santral yapma gerekçelerinden birisi nükleer silah üretmek olamaz. Üstelik, nükleer santral ve nükleer bomba yapma teknolojisini oluşturacak doğal bir sanayi süreci ülkemizde oluşmamıştır.

YENİLEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARI

İzmir'de de bir araya gelen nükleer santral karşıtı bilim insanları, İstanbul ve Ankara ile aynı anda yaptıkları basın toplantısıyla nükleer santralların sakıncalarına bir kez daha değindiler. EMO İzmir Şubesi'nde düzenlenen basın toplantısında açıklamayı yapan Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kayhan Kantarlı, nükleer santraller yolu ile elektrik elde edilmesinin toplumun bütün çıkar gruplarını ilgilendiren bir konu olduğunu belirterek, enerjinin yenilenebilir kaynaklardan elde edilmesinin daha ekonomik ve çevresel açıdan güvenli olduğunu ifade etti.

Birçok ülkenin taşıdığı riskle nedeni ile nükleer santrallerden vazgeçtiğine dikkat çeken Kantarlı, "Nükleer santraller, gerek yatırım ve işletme aşamasında; gerekse atıkları ve ekonomik ömür sonu sökümü yüzyıl süren radyasyonla kirlenmiş santral parçaları nedeni ile kirli, yatırımı ve ürettiği enerji maliyeti pahalı olduğu kadar tümüyle dışa bağımlı ve yakıt kaynakları sınırlı teknolojilerdir" dedi.