Üniversite istiyoruz

Modern yaşam alanları, güçlü altyapısı ile Ege’nin ticaret ve eğitim merkezi haline geleceklerini belirten Çiğli Belediye Başkanı Ensari Bulut, ‘Büyük bir kampüs alanı oluşturuyoruz. Üniversite de geldiği zamanticaret ve eğitim kenti olacağız’ dedi

BELEDİYENİN koridorları tıklım-tıklım insan dolu. Başkanın makam odasının kapısı sonuna kadar açık, girenin, çıkanın sayısı belli değil. İlk ağızda, İzmir’den çok, sıradan bir Anadolu kasabası gibi geliyor insana.

BURASI Çiğli Belediyesi. Başkan Ensari Bulut’a bu yoğunluğun sebebi sorulduğu zaman, ‘’Hızla gelişen bir ilçeyiz. Büyük yapılaşma var. Anadolu’nun her tarafından göç alıyoruz. Buna bağlı olarak ta ciddi sorunlarımız oluyor..’’ cevabını veriyor

ÇİĞLİ Belediye Başkanı Ensari Bulut, eski bir eğitimci. Gülümseyen yüzü etrafındakilere öğretmen tarafıyla sesleniyor, anlatıyor, anlatıyor…

SAĞLIK sorunlarından dolayı bir süredir uzaklaştığı makam odasında, ekibiyle sürekli toplantılar düzenliyor. Bu yoğunluk içinde de kısa bir mola vererek sorularımızı yanıtlıyor…

Çiğli Belediyesi’nin hizmetlerini özetlersek, ana başlıklar nelerdir ?

ÑGöreve geldiğim de ilçemizin ciddi sorunları vardı. Bunları anlatmaya gerek yok. Kısa bir sürede belediyeyi toparladık ve halkımıza sağlıklı hizmet eder hale getirdik. Öncelikli işimiz, belediye binasını tamamen yenilemek oldu. Halkımıza çağdaş hizmet sunmanın gereği olarak gerekli düzenlemeler yapıldı, Halkla ilişkiler birimini oluşturduk. Ayrıca imar, hesap işleri, fen işleri müdürlüklerimiz ile başkanlık katımızı yenileyerek daha şeffaf hale getirdik.

ÖTE yandan belediye de neredeyse çalışan hizmet aracı hiç yoktu. Bu nedenle ilk işimiz ambulans, cenaze aracı, çöp kamyonları, kamyonlar, ekskavatör, minibüsler ve kamyonetler almak oldu.

Zorluklardan birisi borç yüküydü. Ancak kısa süre içinde borçların önemli bir kısmını ödedik ve kalanını da yaptığımız program çerçevesinde kalanını ödemeye devam ediyoruz.

BENİM, seçilmeden önceki hayalim; Çiğli’yi, İzmir’in taşrası olmaktan çıkarıp çağdaş bir kent kimliği kazandırmaktı. Çiğli artık İzmir’in taşrası değil. Bunu önümüzdeki yıllarda daha iyi fark edeceksiniz.

ÇAĞDAŞ bir Çiğli oluşturma çalışmalarımızı, eğitim, kültür ve sosyal destek projeleri üzerine oluşturduk. Çünkü sosyal demokrat belediyecilik anlayışını, diğerlerinden ayıran en önemli özellik, kültür ve sanata verdiği önem ile, düşük gelir grupları için uyguladığı sosyal destek projeleridir. Bundan hareketle, eğitim üzerine ürettiğimiz projeler, bizim en çok önemsediğimiz ve aynı zamanda en işlevsel olacağını düşündüğümüz projelerdir. Çiğli’nin belirlenmiş bir vizyonu, planı, programı projesi vardır.

-Yeni vizyonda neler hedefleniyor.?

– İlçenin yeni vizyonu, modern yaşam alanları, güçlü altyapı ile Ege’nin ticaret merkezi ve eğitim merkezi olmaktır. Bunun için İzmir’in en büyük Üniversite kampusunu yaratacak bir alan oluşturma ve bu alanı imar palanıyla onaylama çalışmamız var. Hem oturulan, hem okunan hem de uluslararası ölçekte ticaret yapılan bir Çiğli hedefliyoruz. Buna müsait bir potansiyelimiz var. Onu harekete geçireceğiz. Yakın gelecekte Çiğli İzmir’in gülümseyen yüzü olacaktır.

– Bütün konuşmalarınızda ‘’Eğitim-eğitim’’ diyorsunuz. Bunu biraz daha açabilir miyiz.?

– BENİM eğitimci olmam ve eğitimci bir aileden gelmem tabii ki eğitime özel önem vermemi sağladı. Göreve gelir gelmez özellikle eğitim amaçlı projelere imza attık. Bunların başında da dershane projemiz geliyor. Ben laik, demokrat, Atatürk ilkelerine bağlı ve entelektüel bir gençlik yetişmesini istiyorum ve bunun için çaba harcıyorum. Gençlik için yapabileceğim en iyi işlerden biri onları geleceğe hazırlamaktı. Anadolu liselerini ve üniversiteyi kazanmalarını sağlamak istiyorum. Bu amaçla Anadolu liseleri ile ÖSS’ye hazırlanan öğrencileri dershaneye gönderiyoruz. Geçen yıl 400 öğrenci gönderdik bu yıl ise 660 öğrenciye ulaştık. Seneye binlerle ifade edilecek. Üniversite sınavını kazananlara harçlarını da vereceğim. Onlar yeter ki okusunlar. -Sanırım sporda da iddialısınız ?

– Gençlerimizi eğitim burslarıyla desteklemek, sportif faaliyetlere ve kültürel çalışmalara yönlendirmek onları sokaklardan kurtaracaktır. Başarılarımız günden güne artmaktadır. İlçemizde 4 adet amatör kulüp var ve maddi anlamda sıkıntı içindeler. Biz onların spor malzemelerini, servis ücretlerini ve bonservislerini karşılıyoruz. Öte yandan özellikle yazları tüm gençlerin spor yapması amacıyla ücretsiz yaz spor okulları ile binlerce gencimize spor yaptırıyoruz. Tüm öğrencilerin servis ücreti, forma, çanta ve diğer malzemelerini belediye olarak biz karşılıyoruz. Taekwondoda Avrupa şampiyonu ve Dünya ikincisi Nesibe Altun Çiğli Belediyespor kulübü bünyesinde. Yine bu kulüpten yetişen pek çok taekwondocu genç milli takıma seçildi.

– Kültür ve sanat alanında neler yapıyoruz ?

– ÇİĞLİ Belediyesi olarak kültür ve sanat alanında oldukça aktifiz. Örneğin iki yıldır Zafer ve Barış festivali düzenliyoruz. 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutlayan tek belediye biziz. Yine 1 Eylül Dünya Barış Günü’de festivalimiz süresince kutlanıyor. Festivallerimiz Türkiye’nin en önde gelen müzisyenlerini, sinemacılarını ve fikir adamlarını Çiğlililerle buluşturmuş ve Türkiye çapında yankı yaratmıştır. Bağlama, keman, gitar, bale, tiyatro, halk oyunları, halk müziği, Türk sanat müziği gibi alanlarda açtığımız kurslara yüzlerce insan geliyor.

Öte yandan kadın konusunda da çalışmalarımız devam ediyor. Güzeltepe Mahallesi’nde kurduğumuz kadın dayanışma, eğitim ve kültür merkezimizde kadınlara yönelik bilgilendirici, eğitici ve meslek kazandırıcı kurslar düzenliyoruz.

– Yeni projeleriniz nelerdir?

– BİZİM bu yıl ki en önemli projelerimizden birisi İstasyonaltı Mahallesindeki kapalı semt pazaryeri projesidir. Çiğli merkezde kurulan pazaryeri maalesef artık yükü kaldıramıyor ve çağdaş kent kimliğine yakışmıyor. Üç dört sokak boyunca kurulan bu pazaryerini denetlemek de mümkün olmuyor. Bu nedenle tüm hijyen şartları sağlanmış, kapalı bir pazaryerini yapmaya karar verdik ve pazaryeri şu an tamamlanmak üzere. Mart ayında hizmete sunacağımız pazaryerimiz halkımızın önemli bir ihtiyacını da gidermiş olacak. Önümüzdeki yıllarda semtlerde çim sahalar ve kapalı spor salonları yapmayı planlanıyoruz. Ayrıca aile çay bahçeleri de yapacağız.

Geçtiğimiz günlerde de Evka2-Güzeltepe, İzkent ve Evka 5 yolunun açılışı yapıldı. Büyükşehir Belediyesi ile uyum içinde çalışıyoruz. Öte yandan özellikle İstasyonaltı ve Yenimahalle’de çeşitli noktalarda kavşak yapma ve yol açma çalışmalarımız da devam ediyor. Ayrıca Evka 2 ve Egekent’e birer amfi tiyatro yapmak için projelerimizi hazırladık.

Yeşil Çiğli’yi yaratacağız

Yeni yeşil alanlar,parklar,gezinti yolları,şehircilik kültürünü yansıtan projeleriniz var mı ?

Çiğli Belediyesi olarak kent estetiğini düzenleyici ve mevcut yeşil alanları artırıcı çalışmalarımız yoğunlaştı.. Bu amaçla yeni ağaçlandırma bölgeleri ve yeni parklar oluşturuluyor.. Tabió ki hedefimiz gelecek kuşaklara yeşil bir Çiğli bırakmak. Bu nedenle Çiğli Belediyesi olarak üç yılda 70 adet park yaptık. 30 bin ağaç hedefimizi gerçekleştiriyoruz ve daha büyük bir kampanyaya hazırlanıyoruz. Yeni kampanyamız ile ilk etapta 100 bini ağaç, 900 bini bitki ve çiçek olmak üzere 1 milyon adet ağaç, çiçek ve bitki dikmeyi hedefliyoruz. Ancak bu çalışmada tüm okullarımızdan, site yönetimlerinden ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarından destek alacağız. Çünkü bu ilçe hepimizin ve hepimiz sahip çıkmalıyız ilçemize.

Elbette tüm bu çalışmalarımızı yaparken temel ilkelerimizden ise asla taviz vermemeye kararlıyız. Bunlardan ilki laik, demokratik, çağdaş bir Türkiye, diğeri hizmette öncelikle insan odaklı belediyecilik anlayışımız. Sosyal demokrat anlayışımızdan kaynaklanan sosyal destek projeleri toplumumuz için gereken bilimsel ve kültürel bilginin yaygınlaştırılması amacını güderken, bireye saygılı, hukuku üstün tutan, katılımcı ve şeffaf bir yönetim anlayışını gerçekleştirmek çabasındayız.

Star Ege – 25.02.2007