Nisan ayı ortası itibarıyla EXPO’da durum

Nisan ayı ortası itibarıyla EXPO’da durum

nedim.atilla@aksam.com.tr

 


EXPO gidişatında durumumuz parlak mı değil mi? Gelin birlikte gözden geçirelim. Önce herkes kabul etmeli ki, İzmirliler EXPO’yu büyük bir kararlılıkla istiyor, istiyoruz. Bu haftanın gündeminde EXPO yoğun olarak yer aldı. Geçen pazartesi akşamı Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen, en baştaki İcra Kurulu üyelerinden, kentteki meclis üyeleri ve kanaat önderlerine kadar geniş bir kesimi bir araya getiren toplantı vardı. Biz kokteylin sonuna yetiştikÖ Çok önemli bilgilere ulaştığımız Karantina söyleşisindeydik çünkü… İZEXPO Grubunun yaptığı sunumu da izleyemedik… Kimse beğenmemişti. Ancak toplantıda “Tüm tarafların” olduğunu sevinerek öğrendik. Sunum ise yetersiz bulunmuştu. Beğenmeyenler çoğunluktaydı, hatta görüşlerine güvendiğim bir gazeteci ağabeyim, “Sizin 18 Aralık’ta Paris’te gördüklerinizden bir arpa boyu bile ileri gidilmemiş” diyordu. Salı günü Yürütme Kurulu Yeni Başkanı ile İzmir’de ilk toplantısını yaptı, bugün de Ankara’da Dışişleri Bakanı Gül’ün Başkanlığında Yönlendirme Kurulu toplantısı yapılacak.

Kocaoğlu bağrına taş bastı

Pazartesi akşamı kokteyl aşamasında Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu ile konuşma şansımız oldu. Kocaoğlu, İzmir’in EXPO adaylığı çerçevesinde bugüne kadar yapılan çalışmaların aynı kararlılıkta devam ettirildiğini söyledi ve “İzmir, 2015 yılında gerçekleştirmeyi hedeflediği EXPO ile farklı kültürlere ev sahipliği yapmayı, bir dünya kenti olmayı istiyor” dedi. Başkan’ın bütün kırgınlığına ve üzüntüsüne rağmen EXPO ideali uğruna “Yüreğine, bağrına taş bastığını” söyleyebilirim.

Kocaoğlu, “Son günlerde zihinlerde oluşabilecek bazı soru işaretlerine karşı özellikle altını çizerek bir kez daha belirtmek isterim ki, Büyükşehir Belediyesi olarak, sadece kentin geleceğini ve dolayısıyla EXPO’yu düşünmekteyiz. Çünkü, biz EXPO’yu istiyoruz. Çünkü geleceğin İzmir’ini yaratma yolundaki çalışmalarımız bu önemli organizasyon sayesinde daha anlamlı olacak ve hız kazanacak” diyerek geçen haftaki tartışmaları kapatmıştı.

Demirtaş’ın haklı tepkisi

İZEXPO’nun sunumunu kimse beğenmedi dedim ama gerçekten kırılan, üzülen birisi varsa o da İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş’tı. Demirtaş, 1992 yılında EXPO fikrini İzmir’de ilk telaffuz eden insan olmanın ötesinde, Aziz Kocaoğlu’nun da hakkını teslim ettiği gibi bu işte ilk ve önemli adımları atan bir kimlik. Peki sunumda kendisinden bir cümle ile bile söz edildi mi? Hayır.

Bu anlayışla hazırlanan sunumlarla önümüzdeki günlerde Paris’te ne yaparız bilmiyorum açıkçasıÖ Sunumu gerçekleştiren Uluslararası Konsorsiyum olan İZEXPO Proje Direktörü Murat Olgun, yer belirleme konusundaki gecikmenin proje çalışmalarını aksattığı kanısındaÖ Zaten bir gün sonra da EXPO Yürütme Kurulu’nun Başkanı Mengü Büyükdavras da gecikmenin telafi edilebilir nitelikte olduğunu söyledi. Bu sözler de EXPO konusunda gecikilmiş olduğu iddiasını doğrular nitelikte.

Yoğun bir toplantı gündemi

EXPO Yürütme Kurulu Genel Sekreterliğine resmen atanan Tunç Soyer’le de bundan sonrasını konuştum. Şimdi önümüzde iki önemli tarih var; 18 Haziran 2007 ve 31 Temmuz 2007. 18 Haziran’da altı ay sonra Milanolularla ikinci kez Paris’te karşı karşıya geleceğiz ve sunumumuzu yapacağız. 31 Temmuz 2007 tarihinde de İzmir’in plan-projelerinin teslimi gerekiyor. 31 Temmuz itibarıyla arazi üzerindeki proje çalışmalarının, hesapların, fizibiliteler ve master planın bitirilmiş olması gerek. Birine iki ay kadar zaman var, diğerine ise 3.5 ay. Bu tarihlere yetişebilmek için herkese görev düşüyor. Elele verip çalışmak şart.

BİE’nin delegelerden oluşan “Soruşturma Heyeti” ise 15 Eylül 15 Ekim arasındaki bir tarihte İzmir’e gelecek ve EXPO’daki kararlılığımızı önce İzmir’de, daha sonra da Ankara’da Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Dışişleri Bakanı ile görüşerek “ölçecek…”

18 Haziran ve 31 Temmuz gibi iki önemli tarih öncesinde bugün Dışişleri Bakanı Abdullah Gül Başkanlığında yapılacak toplantıya Yönlendirme Kurulu üyeleri katılacaklar ve yol haritasına kesin şekli verecekler. Bu arada iki kez uluslar arası bilimsel sempozyum toplanması gerek. Kasım ayı ve Mart 2008’deki oylama öncesinde birer sunum daha yapılacak ve daha sonra da İzmir ve Milano için oy kullanılacak.

Bu aşamada EXPO ile ilgili olarak özel bir yasa çıkarılıp çıkarılmayacağına da karar verilecek. Bize öyle geliyor ki özel bir yasa çıkarılması şart…

Akşam EGE – 20.04.2007{nomultithumb}