Nemrut Limanı’ndaki hayaller gerçek oluyor

 

 

Belediye, 20 yıldır bekleyen projedeki imar planı çalışmalarını son aşamaya getirdi
 
Aliağa Belediye Başkanı Tansu Kaya: Kurumlar uyum içinde çalışıyor
İzmir’in Aliağa İlçesinde bulunan  ve Türkiye’nin en fazla yükleme boşaltma kapasitesine sahip Nemrut Limanlar Bölgesi’nin reorganize edilerek, imar plan tadilatı ve proje çalışmaları son aşamaya geldi. çalışmalar, Maliye Bakanlığı Müsteşarı Hasan Basri Aktan Başkanlığında ilgili kurum ve kuruluş yetkililerinden oluşan bir heyetle yerinde incelendi.
Ankara çalışması
Aktan, “Bu proje Türkiye ve Bölge ekonomisi için çok önemlidir. Buraya mümkün olan en fizibilite çalışmayı kısa sürede hayata geçirmek için Ankara’da da çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.Proje kapsamında devlet kaynaklarının verimli kullanılması gerektiğinin altını çizen Aktan, demiryolu ile taşımacılık yapılması projesinden vazgeçilmediğini belirterek, “Bu projeye şimdiden demiryolu yaparak 2-3 yıl atıl vaziyette beklemesine göz yumamayız. Demiryolu taşımacılığından vazgeçilmesi söz konusu değildir. Önce Limana iskelelerin yapılmasının önünü açmalıyız” dedi.Aliağa Belediye Başkanı Tansu Kaya ise, “Aliağa hudut kapısı da Nemrut Limanı gibi 20 yıldır konuşulan ve devlet kurumlarının bir araya gelmesi ile bir senede bitirilen bir çalışmadır. Geçen sene müsteşarlarımız ile yaptığımız toplantı sonucunda Nemrut Limanlar Bölgesi’nin plan yapma yetkisi belediyemize verildi. Bugün Aliağa’da yapılan toplantı da bunlardan biridir” dedi.
Yat limanları
Aliağa’nın denize kıyı sahillerinde planlanabilecek tüm boş alanların planlandığına işaret eden Başkan Kaya, “Bugün Aliağa’da Akdeniz’in en büyük yat tersanesi için Çaltıderede tekne yat imal bakım ve onarım yeri milli emlak tarafından ihale edilmiştir. Çakmaklı bölgesinde bayındırlık bakanlığı tarafından onanmış bulunan  dolgu alanı vardır. Bunlardan bir tanesi tersaneye yönelik yapılmıştır. Manisa ve Kemalpaşa organize sanayi bölgelerinin demiryolu ile Aliağa Nemrut limanlar bölgesine bağlanma çalışmaları da başlamış ve şu an devam etmektedir” dedi.
Kimler katıldı?
Aliağa Belediye Başkanı Tansu Kaya, kendisini ziyaret eden, Hasan Basri Aktan, Sabri Özkan Erbakan, Özkan Poyraz, Dr. Hami Yıldırım, İlyas Arlı, Kemal Kara, Erol Altun, M.Ata Erpolat ve Aliağa Kaymakamı Emir Osman Bulgurlu’ya çalışmalar hakkında bilgi verdi. Başkan kaya, “20 yıldır kangren haline gelmiş Nemrut Limanlar Bölgesi’nin planlama çalışmaları artık son aşamadadır” diye konuştu.
Yenigün – 12.08.2007