Neler gördük, neler geçirdik

"İdarecinin özel hayatında bir takım kısıtlamalar vardır. 'Gönlüm istedi böyle yaptım' deme şansınız yoktur. Ciddiyet ve içtenliği birlikte görevinize taşımanız gerekir"

"Hedef koyarsanız başarı gelir. 1000 öğrenci için başlattığımız kampanya 2 bin 500 öğrencinin eğitim masrafları karşılanmasıyla sonuçlandı. Kamu ile sivil toplum arasında gönül birliği yarattık"

"EXPO 2015 için İzmir görücüye çıktı. Kamu, yerel yönetim, mesleki örgütler ve sivil toplum temsilcilerinin kendi rollerini oynadıkları mükkemmel bir eseri sahneleyeceğiz. Basın da özenli olmalı bu konuda"

"Evlatlarımız gözbebeklerimiz. Okuttuk, meslek sahibi yaptık. Son görevimiz onların yuvalarını açmalarını sağlamak. İlk iki görev daha kolay. Ama evlilik onların tercihlerine göre gerçekleşecek. Elimiz kolumuz bağlı bekliyoruz"

Dünya'nın ilk tedavi yapılan merkezi Asklepion, Allianoi Antik Kenti içinde faliyet vermeye hazır olan Roma Hamamı ve Nyphe Su Perisi EXPO 2015 konuklarını bekliyor. EXPO 2015 için şehir içinde Buca Kaynaklar, Urla ve İnciraltı organizasyon alanı olarak öne çıktı. Akademik birikimine karşın sokaktaki vatandaşların anlayacağı yalınlıkta açıklamalar yapan İzmir Valisi Oğuz Köksal, "Türkiye'nin adayı olan İzmir resmen görücüye çıktı. Blar Kurulu'ndan EXPO 2015 konusunda karar çıkacak. Belirlenecek bütçe EXPO'nun da yapılacağı bölgeye kesinlik kazandıracak. İzmir'in Milano karşısında şanslı olduğunu vurgulayan Köksal gülümseyerek "Papa'dan bile EXPO 2015'in İzmir'de yapılmasına ilişkin destek sözü aldık" diye anlatıyor. Önemli bir sürece girildiğini vurgulayan Vali Köksal, "Türkiye'nin adayı olan İzmir resmen görücüye çıktı. Valilik, yerel yönetim, meslek örgütleri, sivil toplum örgütleri özellikle de basın yayın kuruluşlarımıza önemli görevler düşüyor. Bakanlar Kurulu'ndan çıkacak EXPO kararı organizasyon hazırlıkları için belirleyici olacak" diye anlatıyor.

İzmir Vali Konağı'nda Sayın Oğuz Kağan Köksal ve eşi emekli öğretmen Olcay Köksal'ın misafiri olduğumuz söyleşinin ikinci bölümünde idarecilik sanatına ilişkin birçok anektod öğreniyoruz. Görüşme sırasında Oğuz Kağan Köksal'a ilk telefon İzmir Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın'dan geldi. Daha sonra sırasıyla telefon eden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş ile mesai saati başlamadan yapılacak EXPO 2015 toplantısı kararlaştırıldı. Universiade Organizasyonu'nu başarıyla tamamlayan İzmir aynı başarıyı EXPO 2015'e taşımak istiyor. Türkiye'nin resmi EXPO adayı olmak için yaptığı çalışmalarla Antalya ile verdiği mücadeleyi kazandı. 100 ülkeden temsilcinin oy kullanacağı EXPO 2015 için İzmir'in son rakibi Milano oldu. Hedef koymanın başarı getirdiğini vurgulayan Vali Köksal, "İnsanlar gibi şehirler de kendisine hedef koyarlar. İzmir'in hedefi EXPO 2015'e ev sahipliği yapmak. Bunun ilk aşamasını Türkiye'nin adayı olarak başardık. Antalya'da çok istiyordu. Üstelik imkanları da çok iyiydi. Universiade başarımızın yanısıra valilik, belediye, ticaret odası ve sivil toplum örgütleri olarak hedefe kilitlendik" diyor. İzmir içinde Buca Kaynaklar, Urla, İnciraltı bölgeleri arasındaki tercih sürecine ilişkin yorum yapmayan Vali Köksal, "Yöneticilerimiz farklı bölgeleri öneriyor. Bu konuda sanırım en son ben hakemlik yapacağım. O yüzden şimdiden bir açıklama yapamam. Bakanlar Kurulu'nda EXPO 2015 için ayrılan bütçe bu kararımda etkili olacak" diye aktarıyor.

"En kıdemli valiyim"

İzmir Valisi olduktan sonra İstanbul Valiliği'ne atanan sonrasında politikaya atanan idareci örneklerini yeniden hatırlatıyorum. İzmir Valisi Oğuz Kağan Köksal'a emeklilikten sonraki günlere ilişkin hayallerini soruyorum. Mülkiye'de okurken sevdalandığı Ankara'ya emeklilikten sonra yerleşmek istiyor. Ankara'da evleri olduğunu söyleyen Vali Köksal, "Oğlum Ankara'da çalışıyor. Öte yandan En büyük keyfim kitap okumak. 5 bin civarındaki kitabım Ankara'daki evimizde. Türkiye genelinde en kıdemli vali benim. Memuriyette 34., valilikte 20. yılımı çalışıyorum" diyor. Önemli makamlar boşaldığında adının listede yeraldığını aktaran Köksal, "İzmir Valiliği idareciler arasında güzel ve önemli bir makam. Nitekim İzmir Valiliği boşaldığında benim de adım geçmişti. Bir Vali atanacağı yeri önceden bilemez. Atandıktan sonra bazen resmi gazetede yayınlanmadan tebrik telefonu ile öğrenir. Ben bir süre daha burada görev yapayım deme şansı yoktur. Devletin uygun gördüğü yeni yerinde görevine başlar" diye anlatıyor. Peki gönlünün nereden yana olduğunu merak ettiğim Vali Köksal'a, 'İstanbul Valiliği mi?' yoksa 'Emniyet Genel Müdürlüğü mü?' daha önemlidir sorumu yöneltiyorum. Babacan bir gülümseme ile sorumu atlatıyor. Görevlerin anlamının kişilerin hayallerine bağlı olduğunu vurgulayan Köksal, "Bir idareci için İstanbul Valiliği diğeri için Emniyet Genel Müdürlüğü daha önemlidir. Politikayla ilgili bir hayalim, beklentim yok. Emniyetle ilgili severek çalıştığımı biliyorum. Değerli Emniyet Müdürümüz ve ekibinin de çalışmalarıyla İzmir'de kapkaç olmayan günler yaşamaya başladık" diyor.

"Özelimiz bize kalsın"

Gençlere kötü örnek olmamak için pipo içerken fotoğraf çektirmek istemeyen Vali Köksal, bir ara lise yıllarında haylaz bir öğrenci olduğunu da yavaşça itiraf ediyor. Ama hemen arkasından beni uyarıyor; "Lütfen, gençlerimize kötü örnek olmayalım" diye. Ben ısrar ediyorum "Fen bölümünde okuyan Mülkiye'ye Türkiye 18.'si olarak giren bir öğrenci nasıl haylaz olur?' diyorum. Çok fazla ders çalışmadığını ve dersi derste dinleyerek sınavlara girdiğini öğreniyorum. Söyleşimiz sırasında bize nezaketle sıcak ev sahipliği yapan Olcay Köksal'a dönüyorum. Birbirlerine nasıl hitap ettiklerini soruyorum. Bu kadar çok yazıyı nasıl sayfaya taşıyacağımı merak eden Vali Köksal, "Olcay Hanım, bana Vali Bey der. Ben de Olcay Hanım derim" diyor. Olcay Hanım'ın tavrı net: "Özelimiz de bize kalsın". Kırıkkale'de tanışan Oğuz Kağan Köksal ve Olcay Köksal çifti Vali Bey üniversite son sınıf öğrencisi iken evlendi. Her konuda tedbirli ve emin adımlar atan Vali Köksal'a nasıl bu kararı verdiğini soruyorum. Evlilik ve aile bağı kurmanın zorluğuna dikkat çeken Vali Köksal, "Büyük aşklarla evlenen aramıza dünya giremez" diyen birçok çift 1 yıl içinde boşanıyor. Evlenmek kadar bu aile bağını kurmak ve korumak da önemli" diyor. Olcay Hanım'ı anlatırken gözleri parlayan Vali Köksal, "Olcay Hanım'ın desteğini ve emeklerini unutamam.Bugüne kadar bir kez 'Ben de yoruldum' diyemedim. 6 ayda bir yeni atandığımız yerlere aynı sevgiyle eşyalarımızı toplayıp yola çıktık. Çocuklarınız büyüyünce birbirinizin daha çok kıymetini biliyorsunuz. Aile içindeki huzur ve anlayışı sürdürmek için emek verdik. En büyük arzumuz iki evladımızın evlenip mutlu yuvaları olduğunu görmek" diye anlatıyor.

SÖYLEŞİ: EMİNE KANTARCI HABERekspres